Hatay, en dikkat çekici iller arasında!

Yayınlanma Zamanı : 03 Ağustos 2021 Saat: 11:44

Hatay, en dikkat çekici iller arasında!

Türkiye İhracatçılar Meclisi(TİM)’nin verilerine göre Hatay’ın temmuz ayı ihracatı 296 milyon dolar olarak açıklandı.  Türkiye’nin temmuz ihracatının bayram tatilinin iş günü sayısını düşürmesine rağmen geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 10,2 artışla 16 milyar 413 milyon dolara ulaştığı belirtilen TİM açıklamasına göre Hatay, en dikkat çekici artış yaşanan iller arasında yeralırken, en çok ihracat yapılan iller arasında da 10. Sıradaki yerini korudu. Hatay’ın Ocak-Temmuz dönemi toplam ihracatı ise 1,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu rakamın 1,1 milyar dolarına çelik sektörü imza attı.  

52 il ihracatını arttırdı

Temmuzda 52 şehrin ihracatını artırdığı belirtilen TİM verilerine göre, en çok ihracat gerçekleştiren ilk 3 il sırasıyla; 6,8 milyar dolarla İstanbul, 1,3 milyar dolarla Kocaeli ve 940 milyon dolarla İzmir oldu. En dikkat çekici artışlar; İstanbul (786 milyon dolar), Kocaeli (408 milyon dolar), Hatay, (91 milyon dolar), İzmir (69 milyon dolar) ve Çor Otomotiv sektörü, İngiltere’ye ihracatını yüzde 63 yükseltti

Zirve otomotiv sektöründe

Temmuz ayında 18 sektörün ihracatını artırdığına vurgu yapılan açıklamada, “2021’in ilk yarısında, ikinci çeyreğinde tüm zamanların rekorlarını kıran ihracat ailesi, temmuzu da rekorla kapattı; son 12 aydaki ihracat rakamıyla tarihî bir başarıya imza attı. Son 14 yıldır 100 milyar dolar seviyelerinde olan ihracatımızda ilk defa 12 ayda 200 milyar doları geçtik. Bu rakam aynı zamanda Cumhuriyet tarihinin en yüksek temmuz ayı ihracatı oldu. Böylece sadece 2021 yılı hedefimiz olan 184 milyar doları değil, 2022 hedefi olan 198 milyar doları da aşmayı başardık. Bu ay, 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiren Otomotiv sektörümüz ilk sırada yer aldı. 1,9 milyar dolara ulaşan Kimyevi Maddeler ikinci ve 1,7 milyar dolara ulaşan Çelik, üçüncü oldu. 1,7 milyar dolara ulaşan Hazırgiyim dördüncü ve 1 milyar dolarlık ihracata imza atan Elektrik Elektronik sektörümüz beşinci oldu. Sektörel anlamda en dikkat çekici artışlar, geçtiğimiz yıla göre ihracatını 709 milyon dolar artıran Çelik, 339 milyon dolar yükselten Kimyevi Maddeler, 176 milyon dolar artıran Demir ve Demir Dışı Metaller, 109 milyon dolar artıran Mücevher ve 105 milyon dolar artıran Maden sektörlerimizde yaşandı” denildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"