Celal Bilen, herkesin en çok merak ettiği soruyu yanıtladı

Yayınlanma Zamanı : 24 Haziran 2021 Saat: 15:20

Celal Bilen, herkesin en çok merak ettiği soruyu yanıtladı

Marmara Denizi’nde etkili olan müsilaj, balık tüketimi konusunda endişelere neden olurken, İskenderunluları rahatlatan açıklama SS Hatay Bölgesi Su Ürünleri kooperatifleri Birlik Başkanı Celal Bilen’den geldi. Deniz salyası olarak bilinen müsilajın İskenderun’da görülmediğini ifade eden Bilen,  balık tüketiminde de herhangi bir sakınca olmadığına dikkat çekti.

Deniz salyasının deniz canlılarını ve özellikle de balıkların yaşam alanlarını olumsuz yönde etkilediğini belirten Bilen, “Müsilajın nedeni, iklim değişikliği, su sıcaklığının üst seviyelere ulaşması, denize akıtılan kentsel ve sanayi atıklarıdır. Tabi bu durum balıkçılar açısından büyük sıkıntılar yaratmaktadır. Balık ağlarına yapışan deniz salyası, balık avını sekteye vurmuştur. Olaya bu açıdan bakıldığında balıkçıların desteklenmesi gerekmektedir. Bilim insanları ve araştırmacıların yapmış oldukları açıklamalar neticesinde balık tüketmenin tüketicilere bir zararı olmayacağı açıklanmıştır. Fakat bu açıklamalar balık satışlarında yaşanan düşüşe engel olamadı. Bizlerin de takipçisi olduğu bu konuda bugüne kadar hiçbir tüketicide balık tüketmelerinin ardından yaşanan bir rahatsızlığa rastlamadık veya herhangi bir şikâyetle karşı karşıya kalmadık. O bölgenin balıkçı esnafının defalarca TV’ lerde balık yemenin tüketiciye zarar vermediğini söylemeleri bu gerçeği değiştirmemiştir. Yetkililerden tüketici için herhangi bir olumsuz çağrı yapılmamıştır. Bundan dolayı tüketici açısından balık tüketmelerinde bir sakınca görülmemektedir. Temennimiz bu durumun bir an önce sonlanması ve Marmara Denizi’nin biran önce bu temizlenmesidir” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"