İHA Pilotu olmak ‘İSTE’yenlere fırsat!

Yayınlanma Zamanı : 10 Haziran 2021 Saat: 12:27

İHA Pilotu olmak ‘İSTE’yenlere fırsat!

İskenderun Teknik Üniversitesi(İSTE) yaygın olarak Drone ehliyeti olarak da anılan SHGM onaylı ticari İnsansız Hava Aracı(İHA) Pilot Eğitimi kursu verecek. İHA0 ve İHA1 olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenecek olan kurslara başvurular İHA 1 için 4 Temmuz’da, İHA 0 için 8 Temmuz’da sona erecek.

İHA0- İHA1 Pilot Eğitimi ve Ehliyet Kursu için İSTE’n yapılan duyuru şöyle:

  • Yaygın olarak Drone ehliyeti olarak da anılan SHGM Onaylı Ticari İnsansız Hava Aracı (İHA) Pilot Eğitimlerimiz İHA0 ve İHA1 olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlenmektedir. İHA0 drone ehliyeti ile ağırlığı 4kg’a kadar olan cihazlar, İHA1 drone ehliyeti ile 25 kg’a kadar olan cihazlar kullanabilmektedir.
  • İHA0 ticari pilotluk eğitimi 12 saat, İHA1 ticari pilotluk eğitimi 36 saat olarak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün yayınlamış olduğu şartlar doğrultusunda uzaktan eğitim şeklinde gerçekleştirilmektedir.  Teorik Eğitim (uzaktan eğitim) sonunda kurumumuzda yüzyüze pratik eğitim verilecektir. SHGM’nin belirlediği katılımcı şartları arasında devam zorunluluğu bulunmaktadır.
  • Eğitim sonunda; SHGM’nin belirlediği formatta düzenlenen 1 adet İnsansız Hava Aracı Ticari Pilot sertifikası (Pilot Ehliyeti) ve İnsansız Hava Aracı Ticari Eğitim sertifikası (İSTE SEM onaylı) verilecektir. İSTE SEM tarafından verilen İnsansız Hava Aracı Eğitim Sertifikası  E-devlet üzerinden sorgulanabilmektedir.
  • Drone Ehliyeti için Uzaktan Eğitim ücretleri, KDV dahil İHA0 için 400 TL, İHA1 için 650 TL’dir. Bu ücretlere pratik eğitim dahildir. Teorik Eğitim sonunda kurumumuzda yüz yüze pratik eğitim verilecektir.  Ödeme bilgileri aşağıda verilmiştir.,
  • Verilecek eğitimlere ait Ders programı ilerleyen tarihlerde sem.iste.edu.tr adresinde ilan edilecektir.
  • Eğitime katılmak için sitemizde bulunan online başvuru kısmından başvuru formunu doldurup ön kayıt yaptırabilirsiniz. Kesin kayıt işlemini tamamlamak isteyen kursiyerler inaşağıda istenilen belgeleri sem@iste.edu.tr adresine mail atmaları yeterli olacaktır.  Son başvuru tarihine kadar evrakların mail ile gönderilmesi gerekmektedir.
  1.  Vesikalık Fotoğraf (1 Adet (4*6cm yada 4,5*6cm boyutlarında))
  2. Kimliğin Ön Fotokopisi (İsterseniz İHA eğitimi amacıyla verilmiştir notu düşülebilir)
  3. Ödeme Dekontu
  • İHA0 ve İHA1 eğitimine katılmak için 15 yaş ve üzeri olmanız yeterlidir. Unutulmamalıdır ki 18 yaş altındaki kursiyerlerimiz eğitime katılarak belgelerini alabilirler ancak SHGM tarafından belgeleri 18 yaşına geldiklerinde onaylanır.

 Ayrıca; İHA pilot lisansı düzenlenecek kişilerden; 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar,Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık, ulaşım araçlarının kaçırılması veya alıkonulması suçlarından, 12/04/1991 tarih ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununa, 21/03/2007 tarih ve 5607 sayılı Kaçakcılıkla Mücadele Kanununa, 12/06/1933 tarih ve 2313 sayılı uyuşturucu maddelerin Murakabesi hakkında kanuna, 10/7/1953 tarih ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkındaki Kanuna muhalefetten veya terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmak, bu örgütlere yardım etmek, kamu imkan ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmak, bu örgütlerin propagandasını yapmak suçlarından hüküm giymemiş olmalıdır.

 Eğitim TarihleriSon Başvuru Tarihi
İHA 1 Pilot Eğitimi ve Ehliyet Kursu07-12 Temmuz 2021(Teorik Eğitim)04 Temmuz 2021
İHA 0 Pilot Eğitimi ve Ehliyet Kursu12-13 Temmuz 2021(Teorik Eğitim)08 Temmuz 2021
İHA 0 ve İHA 1 Kursları için verilecek olan pratik eğitim İHA 1 için 13 Temmuz 2021 tarihinde, İHA 0 için 14 Temmuz 2021 tarihinde kurumumuzda verilecektir.  
Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi  T.C. Ziraat Bankası Şehit Pamir Şubesi TR47 0001 0012 4278 7848 4650 16 numaralı IBAN numarasına Ad Soyad, T.C. Kimlik No, Hangi kurs için başvuru yapılıyorsa o kursun ismi (İHA0 yada İHA1) ile ödenecektir.
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"