HBB, topraksız tarımla fide üretti

Yayınlanma Zamanı : 12 Mayıs 2021 Saat: 18:05

HBB, topraksız tarımla fide üretti

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, eşi Nazan Savaş ile birlikte fide vermeye başlayan topraksız tarım(hidroponik) ve sucul yetiştiricilik(aquaponik) sistemini inceledi. Topraksız tarım uygulamasının Türkiye’de ilk kez Hatay’da başlatıldığını anımsatan Başkan Savaş, bu sistemle üretilen sebzelerin normal şartlara göre daha hızlı büyüdüğünü ifade etti.

Aquaponik ve hidroponik sistemlerin devreye girdiğini ve alanı eğitim amaçlı kullandıklarını söyleyen Başkan Savaş, “Buradaki küçücük fidelerimiz çok kısa süre içerisinde büyüdü. Bu sistemi Türkiye’de ilk başlatan biziz. Kurduğumuz sistemin eğitimini üreticilerimize vereceğiz. Çiftçilerimiz de çok küçük yerlerde büyük hacimli sebze üretme imkânına sahip olacak” diyerek eğitimin üreticilere Defne Turunçlu’da bulunan alanda verileceğini ifade etti.

Sistemin nasıl işlediğine dair açıklama yapan Savaş, “Dört tane tankın içerisinde tatlı su balıkları var. Tatlı su balıklarının gübresi havuza veriliyor. Havuzda havalandırılan sular borularla bitkilerin altına veriliyor. Bu sistem devridaim ile sürekli yenileniyor. Burada üretilen sebzeler normal şartlara göre 3’te 1 zamanda büyüyor. Bu sadece zamandan kazanmak için yapılan bir sistem değil. Aynı zamanda toprak olmadığı için virüs, bakteri ve mantar olmuyor. Bu sayede tertemiz, organik sebze ve meyve yetiştirme imkânına sahip olabiliyoruz. Hem zamandan tasarruf edip hem de sağlıklı sebzeleri soframızda görebileceğiz” dedi.

“Amacımız Hatay’daki Kırsal Kalkınmayı arttırmak”

Burada verilecek eğitimleri alan çiftçilerin özellikle küçük bahçelerinde bu uygulamayı hayata geçirebileceklerini de açıklayan Savaş, “Çiftçilerimiz, özellikle kadın üreticilerimiz bu sistemi kurduktan sonra normal sirkülasyonun 3 katı daha hızlı sebze ve çiçek üretmeye başlayabilir. Evine ekonomik olarak büyük bir girdi sağlayabilir. Amacımız Hatay’daki kırsal kalkınmayı arttırmak. Evlere giren ekonomik değeri çoğaltmak ve insanlarımızın refah seviyesini yükseltmek” diyerek EXPO, gastronomi ve kırsal kalkınmanın hepsinin bu havuzun içinde yer aldığını söyledi.

Tüm bunların Hatay’ın zenginliğine, turizmine ve ticaretine katkı sağlamak; dar gelirli insanlara can suyu vermek için yapıldığını sözlerine ekleyen Lütfü Savaş, Hatay’ın bu konuda başarılı olacağını ve kazanacağını ifade etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"