Episkopos’tan iyi dileklerle dolu bayram mesajı

Yayınlanma Zamanı : 11 Mayıs 2021 Saat: 17:06

Episkopos’tan iyi dileklerle dolu bayram mesajı

İskenderun Katedrali Anadolu Havarisel Vekili ve Episkoposu Paolo Bizzetti, Kırk günlük Hristiyan orucu ve Paskalya Bayramı’nın ardından başlayan mübarek oruç ayının sonuna doğru yaklaşırken, tüm İslam Alemi’nin Ramazan Bayramı’nı kutladı.  Episkopos Bizzetti, iyi dilek mesajında kardeşlik vurgusu yaparken, salgın koşulları dolayısıyla bayramların birlikte kutlanamamasında duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Salgının aramızdaki birlik bağlarını daha da artırabileceğine dikkat çekerek, dinlerin dayanışmanın ve dayanıklılığının örneği olarak büyük teselli verdiğini ifade eden Episkoposu Paolo Bizzetti, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Bu yıl da sağlık koşulları nedeniyle birçok kısıtlamanın olduğu özel bir Ramazan yaşıyoruz. Hristiyan Alemi için de bayramlarımız açısından durum böyleydi. Üzülüyoruz, çünkü oruç tutma gayretinden sonra dua etmek ve bayram kutlamak için bir araya gelmenin ne kadar güzel olduğunu biliyoruz. Ancak bununla birlikte, herkesi içine alan salgın aramızdaki birlik bağlarını da artırabilir. Gerçekten hepimiz aynı gemideyiz. Hepimiz kendimizi daha zayıf ve daha kırılgan hissediyoruz. Bu nedenle birbirimizi desteklemeli ve cesaretlendirmeliyiz. Siz Müslüman imanlılar, Allah’ın takdirine büyük güven duyuyorsunuz, Allah’ın her şeyi iyilik uyarınca düzenlediğini; Allah’tan geldiğimize ve O’na döneceğimize inanıyorsunuz. Biz de buna inanıyoruz, ancak dayanıklılığınızın örneği bizlere büyük teselli vermektedir. Aslında nasıl ki birbirimize zarar vermek için rekabet etmek ne yazık ki mümkünse, aynı şekilde tüm dinlere mensup inanan ve inanmayanlara ait Anadolu içinde ve lehine iyilik ve karşılıklı dayanışma adına rekabet etmek de mümkün olmaktadır. Bu iyi dilek mesajının sonunda, Papa Francis ve Şeyh Ahmad el Tayyib’in iki yıl önce Abu Dabi’de imzaladıkları Barış için İnsan Kardeşliği hakkındaki tarihi belgenin başında yazdıklarını çağrıştırmak isterim: ‘İman Mümine, desteklemesi ve sevmesi için başkasını bir kardeş olarak görmesini sağlar. Allah’a olan inancından dolayı… Mümin, bu insan kardeşliğini ifade etmeye, yaratılışı ve tüm evreni korumaya ve her insanı, özellikle de en muhtaç olana ve yoksula destek vermeye çağrılır…’ Size ve bize bu kelimeleri gelecek yılın tamamı için bir yaşam planı olarak kullanmayı öneriyorum. Bunları her şeyden önce, günlük yaşamın tüm durumlarında karşılıklı yeni bakış yolu olarak ve ardından eylem kuralı olarak ele alalım. Nitekim şöyle söylemeyi sevdiğiniz üzere din davranıştır. Hepinize İyi Ramazanlar, Mübarek Ramazanlar diliyorum” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"