Balıkçıların ağlarına ‘Korona’ takıldı!

Yayınlanma Zamanı : 08 Mayıs 2021 Saat: 17:04

Balıkçıların ağlarına ‘Korona’ takıldı!

Hatay Su Ürünleri Kooperatifi Birlik Başkanı Celal Bilen, dünya genelinde etkisini devam ettiren koronavirüs salgını dolayısıylabalıkçıların yaşadıkları sıkıntıları anlattı. Ülkemizde diğer ülkelere nazaran etkisini daha çok hissettiren koronavirüsün balıkçılar dahil birçok esnafta çok büyük tahribatlar ve olumsuzluklar yarattığını söyleyen Bilen, balıkçılar dahil bütün esnafa maddi yardımların yapılması gerektiğini söyledi.

Balıkçılık sektörünün ayakta durabilmesi için destek talebini yenileyen Bilen, “Özellikle kıyı balıkçıllarımız (küçük ölçekli) bu durumdan çok fazla etkilenen kesim oldu. Balıkçılarımız adına maddi yardımların olmasını her esnaf oda başkanı gibi biz de arzu ederdik. 5/1 Ticari Amaçlı Su Ürünleri Tebliğine göre 15 Nisan – 15 Eylül 2021 tarihleri arasında Trol ve Gırgır (çevirme) ağları ile av yasağı uygulaması başlatıldı. Av sezonunun balıkçılık adına pek olumlu geçtiği söylenemez. Şu anda küçük ölçekli balıkçılar uzatma ağları ile sardalya balığı avcılığı ve perakete ile avcılık yapmaktadır. Balıkçılar bu ekonomik sıkıntıda bir nebzede olsa teselli bulmaktadır. Ancak söz konusu yasaklardan dolayı balıkçılar avladıkları balıkları gerekli yerlere ya da piyasaya sürmekte zorluk çekiyor. Nedeni de piyasada bazı sektörlerin kapalı olmasıdır. Bu ekonomik kayıplar neticesinde balıkçılara azda olsa maddi yardım yapılmasını istiyoruz. Ülkemizde esnafın şu anki durumuna bakıldığında bizim balıkçılık sektörünün de ayakta durabilmesi için her türlü destek ve yardıma ihtiyaç vardır. Temennimiz covid 19 illetinden bir an önce kurtulmamız ve esnafımızın ve sektörümüzün ekonomik huzura kavuşmasıdır” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"