Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı ilan edildi

Yayınlanma Zamanı : 05 Mayıs 2021 Saat: 16:54

Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı ilan edildi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, Habib-i Neccar Dağı Alanı’nı Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı ve Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı olarak tescil etti.

Anadolu’da inşa edilen Müslümanların ilk ibadethanesi olması özelliğini taşıyan Habib-i Neccar Camii’den adını alan dağını sit alanı olarak koruma altına alan karar Resmi gazetede yayınlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şöyle; “Hatay ili Antakya ilçesinde yeralan Habib-i Neccar Dağı Doğal Sit Alanı haritada gösterildiği şekliyle bakanlık makamının 28.04.2021 tarih ve oluru ile Doğal Sit-Nitelikli Doğal Koruma Alanı ve Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı olarak tescil edilmiştir.

27 Ekim 2017 tarihli ve 30223 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan ‘Korunan Alanların tespit, tescil ve onayına ilişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’in 2. Maddesinin j bendinde yer alan Anıt ağaçlar hariç, tabiat varlıklarının ve doğal sit alanlarının tescil kararları Resmi Gazete’de yayımlanır ve Bakanlığın internet sayfasında bir ay süreyle duyurulur” hükmü gereği ekteki haritada belirtilen doğal sit alanının tescili tebliğ olunur.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"