Hıdırellez bu yıl da ‘Korona’ya takıldı

Yayınlanma Zamanı : 05 Mayıs 2021 Saat: 14:10

Hıdırellez bu yıl da ‘Korona’ya takıldı

Hızır Aleyhisselam ve İlyas Peygamberin yeryüzünde buluştukları gün olduğuna inanılan Hıdrellez, bu gece kutlanacak. Halk arasında kabul edilen inanışa göre, Hızır karaların ve havanın, İlyas ise denizlerin, suların hakimidir ve bu ikisi biraya geldiğinde, insanların dileklerini gerçekleştirdiklerine, bereket, huzur, şifa dağıttıklarına inanılır.

5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece olarak bilinen Hıdırellez her yerde farklı ritüellerle kutlanırken, İskenderun’da da gül ağacında dilek kâğıtları asmanın dışında, her yıl binlerce kişi Aziz Marcircos Kilisesi’ne akın edip kâğıtlara yazdıkları dilekleri kiliseye bırakıp, mum yakıp, dua ederdi. Ancak, bu yıl da korona virüs salgını nedeniyle ibadethanelerin kapalı olması sebebiyle Marcircos Kilisesi Hıdırellez’de ikinci kez kapalı olacak ve dilekler kiliseye bırakılamayacak.

Korona öncesi, vatandaşlar
Hıdırellez’de kiliseye akın ederdi…

Dileklerinin kabul olduğuna inanılan ve her yıl bayram havasında kutlanan Hıdırellez’de vatandaşlar, bu yıl dilek kâğıtlarını tam kapanma dolayısıyla denize de atamayacak.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"