Hatay’daki birçok mahalle yeniden değişecek!

Yayınlanma Zamanı : 18 Nisan 2021 Saat: 11:00

Hatay’daki birçok mahalle yeniden değişecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın büyükşehir yasası ile Hatay dahil 30 büyükşehirde mahalle statüsüne kavuşan köylerin yeniden yapılandırılması için hayata geçireceği ‘Kırsal Mahalle Ve Kırsal Yerleşik Alan Yönetmeliği’ Resmi Gazete’de yayımlandı.

Köyler geri geliyor!

Büyükşehir belediyelerinde mahallelerin kırsal ve kentsel olarak yeniden yapılandırılması, kırsal mahallelerde köy tüzel kişiliği yapısının korunması kararını kapsayan yeni düzenleme ile ilçe meclisinden alınacak kararın, büyükşehir belediye meclisince de onaylanması halinde köy ve beldeler Kırsal Mahalle veya Kırsal Yerleşik Alan statüsüne kavuşturulacak.

Büyükşehir Yasası’na eklenen yeni madde ile, Gelir vergisinden muaf esnaf ile basit usulde gelir vergisine tabi mükellefler tarafından bizzat iş yeri olarak kullanılan bina, arsa ve araziler ile mesken amaçlı kullanılan binalar ve tarımsal üretimde kullanılan bina, arsa ve araziler emlak vergisinden muaf olacak.

Buralar aynı şekilde 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken bina inşaat harcı ile imarla ilgili harçlardan da muaf olacaklar. Bu alanlardaki ticari, sınai ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisi ile yine Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken vergi, harç ve harcamalara katılma payları  yüzde 50 indirimli olarak alınacak.

5216 Sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu kapsamında kırsal mahalle ve kırsal yerleşik alan şöyle tanımlanıyor:

Kırsal Mahalle: Köy veya belde belediyesi iken mahalleye dönüşen ve büyükşehir belediyesi sınırları içinde bulunup sosyo-ekonomik durumu, şehir merkezine uzaklığı, belediye hizmetlerine erişebilirliği, mevcut yapılaşma durumu ve benzeri hususlar dikkate alınarak ilgili ilçe belediye meclisinin kararı ve teklifi üzerine büyükşehir belediye meclisinin en geç doksan gün içinde alacağı karar ile kırsal yerleşim özelliği taşıdığı tespit edilen mahalleler. 

Kırsal Yerleşik Alan: Tamamı kırsal mahalle olarak tespit edilmeyen diğer mahallelerde de on bin metrekareden az olmamak kaydıyla kırsal yerleşik alan belirlenebiliyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"