Arazi satışına ittifak muhalefeti!

Yayınlanma Zamanı : 10 Nisan 2021 Saat: 9:37

Arazi satışına ittifak muhalefeti!

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi Nisan Ayı Olağan Toplantısı 1. Oturumu’nda, taşınmaz satışı ile ilgili gündem maddesi Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı’nı bir kez daha karşı karşıya geldi. HBB’nin Vakıf İşhanı ile ilgili gereken ödemeyi yapmak için yaklaşık 37 dönüm arazinin satışını gündeme taşıdığı mecliste, satış kararı Cumhur İttifakı’nın oylarıyla reddedildi.

Lütfü Savaş başkanlığında yapılan toplantıda ilk olarak bir sonraki mahalli idareler genel seçimlerine kadar HBB Meclisi’nde görev yapacak 1. ve 2. başkan vekili, meclis divanı kâtip üyeleri, encümen üyeleri ve komisyon üyeleri seçildi.

Gizli oylama ile yapılan seçimlerde Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz HBB Meclis 1. Başkan Vekili, Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin de 2. Başkan Vekili olarak seçildi.

HBB, 557 dönüm arazi satın aldı!

Seçimlerin ardından mülkiyetleri Hatay Büyükşehir Belediyesine ait bazı taşınmazların satışlarına ilişkin gündem maddesi görüşüldü.

Antakya Kisecik ve Altınçay mahallelerinde toplam 36 bin 705 metrekarelik 4 farklı alanın satışının yapılması hakkında konuşan Ak Parti Grup Başkan Vekili Ayhan Yavuz, daha önceki meclis toplantılarında gündeme getirilen madde için yine ret oyu kullanacaklarını açıkladı.

Bunun üzerine Lütfü Savaş, HBB’nin kurulduğu 2014 yılından itibaren 102 milyon lira bedelle 557 dönüm arazi satın aldıklarını ve bu alanların sadece yüzde 9,4’ünü satarak arazilerin üçte birinin maliyetini çıkardıklarını ifade etti.

‘Ayaklarımızı bağlayıp ‘hadi koş’ demek olmaz’

Mal ve arazi satma konusunda hevesli olmadıklarını söyleyen Savaş, Ak Parti hükumetlerinin sattığı yaklaşık 200 fabrika ve çesitli kurumların isimlerini tek tek okuyarak, “İktidar partisi bugüne kadar Sakarya Tank Palet Fabrikası, SEKA Kâğıt Fabrikası, TEKEL, İskenderun Limanı, TCDD Mersin Limanı, Türk Telekom gibi ülkenin başat kurumlarını sattı. Bu liste çok uzun. Bir yandan ayaklarımızı bağlayıp bir yandan ‘Hadi Koş’ demek olmaz. Satış izni vermeyecekseniz maddeyi gündemden çekelim. Biz satışı yol yapmak, Vakıf İşhanı için gereken ödemeyi yapmak için istiyoruz” Diyerek, AK Parti Grubuna satışlarla ilgili yanıt verdi.

‘Denetçiler bize teşekkür etti’

HBB’nin yaptığı her harcamanın müfettişler ve Sayıştay denetçileri tarafından denetlendiğini de sözlerine ekleyen Savaş, “Büyükşehirler arasında en az satış yapan belediyelerden bir tanesiyiz. Bugüne kadar ne yaptıysak denetlendik. Her gelen denetçi de bize teşekkür etti” ifadelerini kullandı.

Satışa ittifaktan Red!

Uzun süren görüşmelerin ardından Cumhur İttifakı’nın red oyu kullanmasıyla, satış ile ilgili gündem maddesi oy çokluğuyla reddedildi.

Toplantının ikinci oturumu 12 Nisan Pazartesi günü saat 10.00’da yapılacak.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"