Burası bir parktan fazlası!

Yayınlanma Zamanı : 03 Nisan 2021 Saat: 9:00

Burası bir parktan fazlası!

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin Erzin Gökdere’de yapımını tamamladığı TÜRKSOY Mesire Alanı, Türk Cumhuriyetleri olan 6 ülkenin temsilcilerinin katılımıyla açıldı.

Görkemli ve anlamlı açılışa Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile birlikte Erzin Kaymakamı Osman Demir, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Kazakistan ve Türkmenistan büyükelçileri, CHP Hatay milletvekilleri, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, HBB daire başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Türk Cumhuriyetleri’nin bayraklarının tek tek göndere çekildiği törende ülkelerin milli marşları da birlikte okundu. Türk Cumhuriyetleri’nin bağımsızlığının 30. yıl dönümünde gerçekleştirilen açılışta Türk dünyasının dil, fikir ve iş birliğine vurgu yapıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan HBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Murat Bayram, Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak kentteki kişi başına düşen yeşil alan sayısını arttırmaya dönük çalışmaların altına imza attıklarını belirterek, mesire alanının Erzinlilere hayırlı olmasını diledi.

Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu da Erzin’in Türk dünyası kardeşliğine katkı yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

“Kardeşlik duygularımızı bir arada hissetmek önemli”

Türk tarihinin altın harflerle yazıldığını belirten Başkan Lütfü Savaş, “Bugün hem Hatay’ımız hem de Türk dünyası için çok önemli bir gündür. Bizi birleştiren, kardeşliğimizi pekiştiren büyük Türk düşünürlerimizin rölyeflerinin de yer aldığı parkımızı açıyoruz. Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarının 30. yıl dönümünde kardeşlik duygularımızı bir arada hissetmek bizim için çok değerli. Tüm bayraklarımızla birlikte özgür şekilde dünyaya bakmamız çok önemli. Karabağ Türk’ün gücüyle bağımsızlığına kavuştu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ ilkesi ile Gaspırali İsmail’in ‘Dilde birlik, işte birlik, fikirde birlik’ sözünü birlikte içselleştirirsek tüm dünyada göğsümüzü gererek dolaşırız. Bu birliği sağlamamız gerekiyor. Burası bir parktan daha fazla anlam taşıyor. Bundan sonra yüz yüze, kalp kalbe gelebilmek için daha da yakın olmalıyız” diyerek parkın herkes için hayırlı olmasını diledi.

“Kardeşliğimiz sarsılmaz”

Türk dünyası adına Başkan Savaş’a teşekkür eden TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov, “Bağımsızlığımızın 30. yıl dönümünde Hatay’da böyle bir alana ismimizin verilmesi kardeşliğimizin sarsılmaz nişanesidir. Türk edebiyatının eşsiz isimlerinin, sanat güneşlerinin rölyeflerinin yer almasından onur duyuyoruz. Lütfü Savaş’ın bugüne kadar yaptığı çalışmalar ve EXPO için attığı adımlar teşkilatımız için kıvanç kaynağıdır. Türk dünyası adına çok teşekkür ederim” dedi.

Büyükelçilerden iş birliği vurgusu

Azerbaycan Büyükelçisi Hazar İbrahim, Hatay’da kendini misafir olarak değil ev sahibi gibi hissettiğini ifade ederek kardeş ülkeler arasında yapılan tüm işleri tek bir ilke altında topladığını, onun da ‘Ne mutlu Türk’üm diyene’ olduğunu söyledi.

Kırgızistan Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, atılan adımların ülkeler arasındaki iş birliğine katkı sağlayacağını söyledi.

Özbekistan Büyükelçisi Alişer Agzamhadjaev, Hatay halkına duyduğu minneti dile getirerek alanın yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Türkmenistan Büyükelçisi İsankuli Amanlıyev, “Onlarca uygarlığı bünyesinde barındıran Hatay’da bulunmaktan dolayı çok memnunum. TÜRKSOY parkının burada açılması bizim için çok önemli. Parkın açılışı Türkçe konuşan ülkeler arasındaki ilişkilerin gelişmesinin işaretidir” diyerek mevkidaşları gibi birlik, beraberlik ve kardeşlik vurgusunda bulundu.

Konuşmaların ardından Hatay Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı, söyledikleri marşlarla açılışa renk kattı. Alandaki herkes tarafından büyük ilgi ve merakla izlenen gösteri büyük alkış aldı.,

Nevruz gelenekleri Erzin’de hayat buldu

Dualarla hizmete açılan TÜRKSOY Mesire Alanı’nda Türk’ün en büyük bayramlarından olan; yeni yılın başlangıcı, baharın müjdecisi sayılan Nevruz Bayramı’nın ritüelleri de yaşatıldı. Lütfü Savaş ve Türk dünyasının temsilcileri, katılımcılarla birlikte demir dövdü, Nevruz ateşinin üstünden atladı.

Türk dünyası için büyük anlam taşıyan günde yapılanların işareti olarak zeytin ağaçları toprakla buluşturuldu. Lütfü Savaş, Türk dünyası ülkelerinin kardeşliğinin, iş birliğinin ve birlikteliğinin dikilen zeytin ağaçları gibi uzun ömürlü olmasını dileyerek fidanların can suyunu verdi.

Misafirleri, önemli isimlerinin rölyefleri karşılıyor

Türk dünyasının fikir ve iş birliğine katkı sağlamakla birlikte bölge halkına hizmet verecek TÜRKSOY Mesire Alanı’nda kır bahçesi, yürüyüş ve koşu yolları, yeme-içme alanları, çocuk oyun alanları yer alıyor. Alanın girişinde de misafirleri Türk yazın dünyasının önemli isimleri arasında yer alan Yunus Emre, Mahtumkulu Firaki, Ali Şir Nevai, Nizami Gencevi, Cengiz Aytmatov ve Muhtar Avezov’un rölyefleri karşılıyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"