HBB kapılarını üniversiteye açtı

Yayınlanma Zamanı : 28 Mart 2021 Saat: 9:00

HBB kapılarını üniversiteye açtı

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) ile Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi(HMKÜ) arasında değerli ve anlamlı iki protokol imzalandı.

EXPO 2021 Hatay’da sergilenecek dünyanın tek parça taban mozaiği olma özelliğini taşıyan ve  Guiness Rekorlar Kitabı’na tescil başvurusu yapılan ‘Ortak Varoluş Mozaiği’ tasarımının HBB’ye devri ile HMKÜ Veterinerlik Fakültesi son sınıf öğrencileri için staj imkanı da sunacak olan ‘Dış Pratik Eğitim Programının protokolünü HBB Başkanı Lütfü Savaş ile HMKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya imzaladı.

Mozaik Hatay’da yaşamış 13 medeniyeti temsil ediyor

Hatay’da yaşamış 13 medeniyeti temsil eden mozaiğin tanıtımını yapan Öğretim Üyesi Banu Özdilek Tıbıkoğlu, “Ortak Varoluş mozaiği ortak çabanın ürünüdür. Üniversitemizin HBB ile ortaklığı Hatay’a özgün bir eser kazandırdı. Mozaiğimiz Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillendi ve patenti alındı. Ortak Varoluş Mozaiği Hataylılık aidiyet duygusuna ve şehrimizin uluslararası tanınırlığına katkı sağlayacak” dedi.

“Hatay’ın güzelliği tek parça halinde”

Mozaiğin herkes için ilham kaynağı olacağını belirten Tıbıkoğlu, “Projede Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay mozaik sektörünün temsilcileriyle bir imece gerçekleştirecek. Anadolu’nun dört bir yanından temin edilen doğal taşlar kullanılarak yapılacak bu mozaik tamamlandığında, bu ölçekte dünyanın en geniş taban mozaiği unvanını elde ederek Guiness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanacak. Mozaikte Asi Nehri, Kel Dağı, Habib-i, Neccar, Amik Ovası yer alıyor. Bu topraklardaki kardeşlik yansıtılıyor. Mozaiğimizde Hatay’ın güzelliği bin 600 metrekarede tek parça halinde gösteriliyor” dedi.

HMKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya da protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, bir ilke imza attıklarını ifade ederek çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür etti.

‘Atılan imzalar ilk olsun son olmasın’

İmzaların Hatay’ın geleceğine değer katacağını söyleyen Başkan Savaş da, “Medeniyetlerin birikimini yansıtan eseri ortaya çıkardıkları için tüm hocalarımıza teşekkür ederim. Hatay müthiş birikime sahip bir kent. Bu eser aynı zamanda Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek en büyük ve en anlamlı mozaik olarak tarihteki yerini alacak. Bugün burada attığımız imzalar ilk olsun, son olmasın. Herkes için hayırlı olsun” dedi.

Veterinerlik fakültesi öğrencileri de unutulmadı

Hatay Gastronomi Evi’nde düzenlenen törende aynı zamanda HMKÜ Veterinerlik Fakültesi öğrencilerinin ‘Dış Pratik Eğitim Programı’ kapsamında, HBB’nin veterinerlik hizmeti veren birimlerinde iş ve işlemlere katılmaları, zorunlu yaz stajı yapmaları gibi başlıklarda görev alması için de protokol imzalandı.

İmzalanan protokolle HMKÜ Veterinerlik Fakültesi son sınıf intörn öğrencileri, HBB’nin barınağı, mezbahane gibi veterinerlik hizmet birimlerinde uygulama yapabilecek.

Törende konuşan Lütfü Savaş, “HBB olarak bilime, akademiye katkı sunmaya devam edeceğiz. İki kurum arasında yapılan bu iş birliği öğrencilerimiz ve şehrimiz için hayırlı olsun” dedi.

İki protokolün imzalanmasının ardından Lütfü Savaş ve HBB yöneticileri, günün anlam ve önemi için hazırlanan hediyeleri Hasan Kaya ve HMKÜ öğretim üyelerine takdim etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"