Hac yolculuğu, İskenderun’dan pandemi gölgesinde geçti!

Yayınlanma Zamanı : 12 Mart 2021 Saat: 14:41

Hac yolculuğu, İskenderun’dan pandemi gölgesinde geçti!

İskenderun’da Karasun Manuk Ermeni Kilisesi’nin ‘İsim Günü’ ve ‘40 Şehitleri (Azizleri) Anma Ayini’ geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da pandeminin gölgesinde gerçekleşti. 

‘Hac Yolculuğu’ adı verilen gezi kapsamında Kıdemli Peder Dırtad Uzunyan önderliğinde yola çıkan, Peder Şahen Ohanyan ve Peder Natan Arabyan, İstanbul’dan başlayarak, Kayseri Surp Krikor Lusavoriç ve sonrasında da İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi’ndeki ayinle cemaatle bir araya geldi.

İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi’nin ‘İsim Günü’ ve ‘Kırk Şehitleri Anma Ayini’ne her yıl Türkiye’nin çeşitli illerinden katılan cemaat üyeleri, bu yıl devam eden Covid 19 salgını dolayısıyla İman Gezisi yolculuğuna katılamadı.

Kayseri’de başlayan İman Gezisi, orada Hatay Ermeni Kiliseleri Din Görevlisi Avedis Tabaşyan’ ın gerçekleştirdiği ve Okuyucu Yusuf Tabaş’ın eşlik ettiği ayin sonrası, İskenderun’da devam etti.

Peder Natan Arabyan önderliğinde gerçekleştirilen İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi İsim Günü ve Kırk Şehitleri Anma ayini okumalarına Kıdemli Peder Dırtad Uzunyan, Hatay Ermeni Kiliseleri Din Görevlisi Avedis Tabaşyan, Peder Şahen Ohanyan, Yusuf Tabaş ve Davut Saraçoğlu eşlik etti.

Patrik Maşalyan, online vaaz verdi

Türkiye Ermenileri Patriği Sahag Maşalyan, covid 19 salgını dolayısıyla online olarak katıldığı ayinde, İskenderunlular’a selamlarını ileterek, “İlk olarak online katılımımızı Kayseri’de gerçekleştirdik, bugün de İskenderun’da. Her yıl biz İstanbullular için büyük bir heyecan kaynağı olurdu düzenlediğimiz Hac Gezisi. Maalesef, geçen yıldan bu yana baş gösteren pandemi dolayısıyla bu yıl ayinlere katılamadık. Elbette ki uzakta olanlar, sevginin gücüyle bir arada olmayı ister. İnşallah bizler de o eski güzel günlerimize kavuşacağımızı umut ediyoruz. Bunu gerçekleştirmek için de 10 yılı aşkın bir süredir İskenderun, Hatay ve daha sonrasında çevre illere önderlik edecek Der Avedis Kahana’yı oraya tayin ettik. Dualarımız der Avedis ile birlikte. Kendisi sadece bizim adımıza değil, diğer Hıristiyan kardeşlerimize de iyi bir önderlik görevini yapmaktadır” dedi.

“Kırk Genç Asker imanlarıyla örnek oldu” 

Kilisenin isim günü ile ilgili de kısa bir vaaz veren Patrik Sahag Maşalyan, Kırk askerin nasıl şehit olduğunu anlatarak, “4. yüzyılda Sivas’ta Roma İmparatorluğu Ordusu’na mensup Hıristiyan imanlısı 40 asker, imanlarından vazgeçmeleri için Romalı askerler tarafından soğuk bir havada göle atıldı. Biri dışında 39 asker imanlarından vazgeçmedi. Bir anda gökten gelen 40 taç o askerlerin başına teker teker indi ve bunu gören kralın askerlerinden biri de Hisus’a iman ederek, soğuk göle girip 40. Tacı alıp imanlı bir şekilde şehit oldu. Bunu anlamı şudur; Vaftiz biz Hıristiyanlar için çok önemlidir. İşte bu asker, imanı ve ölümüyle vaftiz oldu ve hepimize örnek teşkil etti. Çünkü dünyada ruhun temizlenmesinden daha büyük bir sevinç kaynağı olamaz. Çünkü bu ruh hepimize tanrı tarafından verildi” dedi.

Verilen vaazın ardından ayinin son bulmasıyla mezarlık ziyareti gerçekleştirildi ve İstanbul’dan başlayarak Kıdemli Peder Dırtad Uzunyan önderliğinde Hac Yolcuğuna çıkan, Peder Şahen Ohanyan ve Peder Natan Arabyan, Samandağ Vakıflı Köyü Meryem Ana Kilisesi’ne de giderek Hac Yolculuğunu tamamladı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"