Sizin de çocuğunuzda olabilir!

Yayınlanma Zamanı : 23 Şubat 2021 Saat: 10:44

Sizin de çocuğunuzda olabilir!

İskenderun Palmiye Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ali Tufan Pehlivan, çocuklarda fark edilen her türlü yürüyüş bozukluğu, aksama ve topallama gibi durumlarda mutlaka bir ortopedi ve travmatoloji uzmanına başvurmak gerektiğini söyledi. Bu durumun erken tedavi edilmediğinde ortopedik hastalıklara yol açabileceğini ifade eden Pehlivan, tedavi yöntemleri hakkında da bilgi verdi.

Çocuklarda farkedilen içe basmanın üç gruba ayrıldığını ifade eden Op. Dr. Ali Tufan Pehlivan, “Tibia (kaval) kemiğinin içe dönük olması ile ilgili olan durumlarda içe basma şikayeti 1,5-2 yaşlarında kendiliğinden düzelir. Bebeğin anne karnındaki duruş pozisyonu ile ilgili olduğu düşünülür. Özel ayakkabı, atel gibi gerektirmez. Diğer bir durum femoral anteversiyon açısının yani uyluk kemiğinin içe dönüklük oranın yüksek olması ile ilgilidir. Bu tip durumlarda oluşan içe basmalar genellikle 7-8 yaşına kadar kendiliğinden düzelir. Hastaların çok az bir kısmında tedavi gerekli olabilir. Metatarsus adduktus isimli bir diğer durumda ise deformite ayağın ön kısmının içe doğru dönüklüğüdür. 3-4 yaşına kadar bir çok hastada düzelir. Ancak sert deformitesi olan ve takiplerde düzleme gözlemlenmeyen hastalarda tedavi gerektirir. Bu tip durumların altında genellikle basit, zararsız sebepler bulunsa da erken teşhiş ve tedavi edilmediğinde, ciddi sağlık problemlerine yol açabilecek ortopedik hastalıklar da bulunabilir” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"