Her coğrafi işaret, kadın gücüne destek!

Yayınlanma Zamanı : 19 Şubat 2021 Saat: 11:45

Her coğrafi işaret, kadın gücüne destek!

UNESCO tarafından gastronomi alanında ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edilen Hatay’ın lezzetleri birer birer tescilleniyor. Künefe, Antakya Sürkü, Antakya Kağıt Kebabı, Antakya Tuzlu Yoğurdu ve Samandağ Ney’inin ardından şimdi de Carra Peyniri’ coğrafi işaret alınarak tescillendi. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından tescili alınan ve peynir ile çökeleğin birlikte kullanılmasının yanı sıra, toprağa gömülerek üç ay süreyle olgunlaşması beklenen Carra Peyniri, Antakya da yaşayanların süt ve ürünlerinin muhafaza çabalarının önemli bir ürünü olarak kahvaltı sofralarında ayrı bir yer ediniyor.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, coğrafi işaret alınarak tescillenen tüm ürünlerin tescil belgelerini, kentteki kadın kooperatiflerine ücretsiz olarak devrettiklerini belirterek, “Daha önce yöresel lezzet anlamında altı ürünün coğrafi işaret belgesinin yanısıra gıda ürünlerinin yanı sıra sahne sanatlarında kullanılan Samandağ neyi’ni de tescilledik. Son olarak Antakya Carra Peyiri’nin coğrafi işaret tescilini aldık. Antakya Carra Peyniri’nin özelliği, peynir ve çökeleğin bir arada kullanılmasıdır. Antakyalıların çok sevdiği ikiyi bir araya getirdik. Odamız, coğrafi işaret tescil hakkına sahip olduğu tüm ürünlerin tescil kullanım haklarını, 1 yıl süreyle, ilimizde bulunan 8 Kadın Kooperatifi olan; Defne Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Samandağ Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Hatay Altınözü Zeytin Emeği Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Erzin Kadın Eli Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Arsuz Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, İskenderun Üreten Altıneller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, Hassa Zeytin Dalı Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi ile Dörtyol İlk Kurşun Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ne protokolle ücretsiz olarak tahsis ettik. Onlar kendi üretimlerinde, bizim coğrafi tescil belgelerimizi kullanacaklar. Bunu yaparak kadın kooperatiflerimize bir pozitif destek sağlamış olduk. Üretim yaparak ülke ekonomimize katkı sağlayan tüm kadınlarımızın ATSO olarak her daim yanlarında olacağız” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"