Hatay, deprem gerçeğiyle yüzleşiyor

Yayınlanma Zamanı : 18 Şubat 2021 Saat: 17:04

Hatay, deprem gerçeğiyle yüzleşiyor

Hatay’ın en önemli gündem başlıklarından birinin deprem olduğunu her platformda dile getiren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HBB’nin deprem olasılığına karşı yol haritasını belirleyen Genel Sekreter Yardımcısı İhsan Çakar başkanlığındaki ekibi kabul etti.

Olası Hatay depremi için çizilen yol haritasının görüşüldüğü buluşmada, Çakar ve ekibi Başkan Savaş’a yapılan çalışmalar ve alınması gereken önlemler hakkında brifing verildi.

Hatay’ın birinci derecede deprem bölgesi olduğunu hatırlatan Başkan Savaş, “Belediye olarak bazı riskli binaları tespit ettik ancak bundan sonraki süreçte il genelinde tüm riskli binalar en kısa sürede belirlenecek” dedi.

Brifingin ardından, HBB yöneticileri, Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu üyeleri ile HBB binasında bir araya gelerek, depremle ilgili bilimsel çalışmaları ele aldı.

İhsan Çakar, toplantıda yaptığı sunumda, Hatay’da riskli binaların tespitini sürdüreceklerini, İstanbul Teknik Üniversitesi akademisyenleri ile iletişime geçildiğini ifade ederek, yapılan çalışmalarda önemli ilerleme kaydettiklerini söyledi.

Öncelik can güvenliği

Amaçlarının toplumda farkındalık yaratmak ve projelerini hızlı şekilde sahada uygulamak olduğunu ifade eden Çakar, “Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi alma çalışmalarımız devam ediyor. Şimdilik bin 500 hektarlık bir alanda yürüttüğümüz hazırlıklar neticesinde nerede, ne derecede riskli yapı var ise hepsini tespit ettik. Deprem senaryolarının hepsine çalıştık. Deprem Yönetmeliği öncesi yapılan binaları araştırarak işe başladık. Konunun ilgilileri ile mutabakata vardığımız zaman sahaya ineceğiz. Ortaya koyacağımız projede öncelik can güvenliği olacak. Hak sahiplerini mağdur etmeden, herkesin mutlu olacağı bir çalışma yürütemezsek başarılı olma şansımız yok” diyerek bilimsel ve akılcı her türlü öneriye açık olduklarını sözlerine ekledi.

HMKÜ çalışmaya hazır

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğretim üyesi Zehra Güngördü çalışmaların çok önemli olduğunu vurgulayarak “Pek çok senaryoya hazırlıklı olmalıyız. Deprem Master Planı’mızın olması gerekiyor. HMKÜ olarak eş güdümlü çalışmaya hazırız. HBB olarak üst ölçekli kararların alınmasında bize öncülük edebilirsiniz” dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şube Başkanı Cemil Tileylioğlu da Deprem Master Planı için hazırlıklarının olduğunu ve koordineli çalışmaya sıcak baktıklarını belirtti.

 “Yapılan çalışmaları kamuoyu ile paylaşmalıyız”

Toplantının sonunda düşüncelerini paylaşan HAMOK sözcüsü ve Hatay Diş Hekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin, “Bu toplantı bizim için çok değerliydi. Bugünden sonra yapılacak çalışmaları raporlaştırmalı ve kamuoyu ile paylaşmalıyız. Hepinizin emeğine sağlık” ifadelerini kullandı.

CHP’li belediyeler ortak akılla hareket ediyor

İhsan Çakar, ciddi deprem riski altında olan Hatay için hazırladığı yol haritasını CHP’li 11 büyükşehir belediyesi bürokratları ile de paylaştı.

Gerçekleştirilen çevirim içi toplantıda depreme ilişkin tecrübelerini paylaşan CHP’li belediyelerin yetkilileri, her konuda olduğu gibi bu konuda da ortak akılla hareket edeceklerini vurguladı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"