Sırada ‘Kanser pandemisi’ olmasın!

Yayınlanma Zamanı : 03 Şubat 2021 Saat: 13:42

Sırada ‘Kanser pandemisi’ olmasın!

İskenderun İlçe Sağlık Müdürü Volkan Yeter, dünyayı etkisi altına alan pandeminin birçok şey gibi kanser taramalarının da düzenli yapılmasını olumsuz etkilediğini söyledi. Vatandaşların koronavirüs bulaş riski konusundaki çekinceleri dolayısıyla kanser tarama merkezlerine başvurularında azalma olduğuna dikkat çeken Yeter, kanser tarama ve tedavi gecikmelerinin hastalığı ileri seviyelere taşıyabileceğine vurgu yaparak, ‘erken teşhis’ uyarısında bulundu.

 “Kanser hayatı tehdit edici bir hastalıktır”

Kanserin, dünyada ve ülkemizde ölüm sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı sorunu olduğunu belirten Yeter, “Kanser oluşumunun %90-95’inden çevresel etkenler sorumludur. Kötü beslenme, hareketsiz yaşam, tütün ve alkol kullanımı, güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi kanser oluşumunda etkisi olan çevresel etkenlerin kontrol altına alınmasıyla kansere yakalanma oranı azalacaktır. Doğru korunma stratejileri ile kanserlerin üçte birini önlemek mümkündür. Kanser hayatı tehdit edici, ancak alınacak tedbirlerle önlenebilir, erken tespit edildiğinde de tedavi edilebilir bir hastalıktır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunulabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak bireylerin yaşam süreleri uzatılabilmektedir. Ulusal Kanser Tarama Programı kapsamında ilçemizde ücretsiz olarak hizmet veren Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi’nde (KETEM) 30-65 yaş arasındaki tüm kadınlara Serviks Kanseri Taraması, 40-69 yaş aralığındaki tüm kadınlara Meme Kanseri Taraması ve 50-70 yaş arası tüm kadın ve erkeklere Kolon Kanseri Taramasını ücretsiz olarak yapılarak bu kanserlere karşı erken teşhis edilmesi sağlanabilmektedir” dedi.

“Covid-19 teşhisi geciktirmesin”

Kanserlerden korunmanın en önemli basamağının kanser taramaları olduğuna değinen Yeter, “2020 yılında başlayan ve tüm dünyayı etkisine alan covid-19 pandemisi nedeniyle insanlar bulaş riskini azaltmak için acil durumlar dışında sağlık kurumlarına başvuruları minimal düzeye indirmiştir. Bu durum kanser tarama merkezlerine başvuruları da azaltmış, dolayısı ile kişiler ancak belirgin semptomları olması durumunda sağlık kuruluşlarına başvurmaktadırlar. Bu da erken dönemde tespit edilebilecek kanserlere tedavisi daha güç ileri evrelerde tanı konabilmesine neden olmaktadır. Bunun önüne geçebilmek için İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü KETEM biriminde; halkımızın covid bulaş riski konusundaki çekincelerini göz önünde bulundurarak, covid-19 bulaşını önlemek için tüm gerekli tedbirleri ( girişte HES kodu sorgulama ve ateş ölçümü, tek kullanımlar sedye örtüleri ve düzenli ortam dezenfeksiyonu) almış bulunmaktayız. Halkımızı taramalarını yaptırmak üzere KETEM’ e bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"