Minik çocuk, MİNİ-PNL ile iyileşti

Yayınlanma Zamanı : 27 Ocak 2021 Saat: 10:34

Minik çocuk, MİNİ-PNL ile iyileşti

İskenderun Gelişim Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Abdulmecit Yavuz, gerçekleştirdiği MİNİ-pnl yöntemiyle 2,5 yaşındaki hastanın böbreğinden, 2,5 santimlik taş çıkardı.

Karın ağrısı ve idrarda yanma sonucu ailesi tarafından Üroloji Uzmanı Op. Dr. Abdulmecit Yavuz’a getirilen minik hasta, bir gün içinde hastaneden sağlıklı bir şekilde taburcu edildi.

Kapalı olarak uyguladıkları operasyon hakkında bilgiler veren Üroloji Uzmanı Op. Dr. Abdulmecit Yavuz, “2,5 yaşındaki hastamız, böbreğini tıkayan taşlar yüzünden karın ağrısı ve idrarda yanma gibi şikâyetler nedeniyle bize başvurdu. Yaptığımız tetkikler sonucunda böbreğinde 2,5 santim taş saptandı. MİNİ-pnl yöntemiyle gerçekleştirdiğimiz operasyon neticesinde taşlar tamamen temizlendi ve 24 saat sonra hastamız sağlıkla taburcu oldu” dedi.

MİNİ-pnl yöntemi nedir?

MİNİ-pnl yönteminin, böbrek taşı kapalı ameliyatında en sık kullanılan yöntem olduğunu dile getiren Op. Dr. Abdulmecit Yavuz, “Mini-pnl yöntemi, özellikle taş boyutunun 2 santimetrenin üzerindeki taşlar için tercih edilen tedavi yöntemidir. Hem erişkinlerde, hem çocuk yaş hasta grubunda tercih edilebilecek bu yöntemin en büyük avantajı, daha ince bir kanaldan çalışma olanağı sağlamadır. Bu sayede, daha az kanama daha az ağrı daha çabuk taburcu süresi sağlanmış olur” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"