Deprem profesörü ‘Hatay’a dikkat’ dedi

Yayınlanma Zamanı : 22 Ocak 2021 Saat: 15:05

Deprem profesörü ‘Hatay’a dikkat’ dedi

Deprem bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, KKTC’de meydana gelen ve Hatay’da da hissedilen 5 büyüklüğündeki depremin ardından Hatay ve Adana-Çukurova için uyarıda bulundu. Depremin yaşandığı Dalma Batma Kuşağı’nın bir ucunun İskenderun Körfezi’ne dayandığına dikkat çeken Ercan, “Gelecekte Çukurova ile Hatay’da gerginlik boşalmaları yaparsa şaşırtıcı olmaz” diyerek, bölgede deprem olabileceğini vurguladı.

Kıbrıs Dalma-Batma Kuşağı’nın yaklaşık 700 kilometreye kadar etkili olduğunu ifade eden Ercan, “İçinde varsıl doğal gaz yatakları olan, güneyinde Mısır ile Nil Çatalağzı yelpaze çökelleri bulunan Afrika kabuğu, yılda 4 ile 5 santimetre hızla Kıbrıs yayı boyunca, Kıbrıs adasının altına dalarken, Kıbrıs’ı toslarken, germiş, dalan dilim üzerinde 51 kilometre derinde deprem oldu. Dalmanın başladığı yer Güney Kıbrıs kıyılarından 50 ile 75 kilometre güneyde olup, Larnaka depremi onun izdüşümünde yer alıyor. Larnaka izdüşüm yeridir. Bu dalma batma kuşağının bir ucunun İskenderun Körfezi olmasından dolayı gelecekte Çukurova ile Hatay’da gerginlik boşalmaları yaparsa şaşırtıcı olmaz. Kıbrıs’ta deprem olacağını daha önce duyurmuştum” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"