Obezite, koronavirüste ölüm riskini arttırıyor

Yayınlanma Zamanı : 13 Ocak 2021 Saat: 12:43

Obezite, koronavirüste ölüm riskini arttırıyor

İskenderun Gelişim Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Halil Mert Bahadır, koronavirüslü obez bireylerde, normal kilodaki hastalara oranla ölüm riskinin daha fazla olduğuna dikkat çekti. Birçok kronik hastalığı tetikleyen obezitenin kontrol altına alınmasının önemli olduğunu ifade eden Bahadır, maske, sosyal mesafe ve hijyen  kadar dengeli beslenmenin de koronavirüsten korunmada etkili olduğunun altını çizdi.

Koronavirüsle ilgili bilimsel araştırmalarda, obezitenin en önemli risk faktörlerinden biri olduğunu belirten Bahadır, “Yapılan bilimsel çalışmalarda, obez bireylerde covid sebepli ölümlerin daha fazla ve hastanede yatış sürelerinin daha uzun olduğu gösterilmiştir. Bunun sebepleri arasında obez bireylerde; diyabet, hipertansiyon, astım gibi eşlik eden kronik rahatsızlıkların daha yaygın görülmesi, baskılanmış bağışıklık sistemi, kan akımının yavaşlaması gibi hastalıklar sayılabilir. Özellikle gençlerde covid enfeksiyonunun şiddetli seyretmesinin en önemli nedenlerinden birisi obezitedir. Covid virüsünün bir diğer etkisi de, ihmal edilen karın ağrılarının yol açtığı acil sorunlardır. Safra kesesi iltihabı, boğulmuş fıtık, gecikmiş apandisitler ile pandemi döneminde daha çok karşılaşmaktayız. Bu durum, hasta ve hekim için tedaviyi oldukça zorlaştırmakta, hastanede kalış sürelerini uzatmaktadır. Örneğin mide ülseri hastası, ilaç tedavisiyle kolaylıkla sağlığına kavuşabilecekken, acil servise kanama ve delinme ile gelebiliyor. Kontrol muayenelerini ihmal eden hastalarımızda; meme, mide ve kalın bağırsak kanserlerinin erken dönemde teşhis ve tedavi şansı azalmaktadır. İskenderun Gelişim Hastanesi olarak gerekli korunma ve sterilizasyon önlemlerini alarak; muayene, tetkik ve ameliyatlarımıza devam etmekteyiz. Maske, sosyal mesafe, hijyen dengeli beslenme, koronavirüsten korunmada oldukça önemlidir. Bununla birlikte özellikle ani gelişen karın ağrılarında hastaneye başvuruların gecikmemesi, kronik hastalarımızın kontrol muayenelerini ihmal etmemeleri gerekir” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"