Şiddetli omuz ağrısı eklem çıkığı olabilir!

Yayınlanma Zamanı : 06 Ocak 2021 Saat: 10:47

Şiddetli omuz ağrısı eklem çıkığı olabilir!

İskenderun Palmiye Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ali Tufan Pehlivan, akromioklavikuler(AC) eklem çıkıklarının özellikle düşmenin sık olduğu sporlarda ortaya çıktığını ve bu eklem çıkığının tedavi edilmediği takdirde kronik omuz ağrısına yol açabileceğini ifade etti.

Bisiklet süren, futbol, dövüş sporları yapanlarda eklem çıkıklarına daha çok rastlandığını ifade eden Op. Dr. Ali Tufan Pehlivan, “AC eklem; omuzda akromion (kürek kemiğinin bir parçası) ile klavikula (köprücük kemiği) arasında yer alan eklemdir. Akromioklavikuler eklem yaralanmaları genellikle; omuz üzerine düşme, trafik kazası ve spor yaralanmaları sonrasında oluşur. Genç ve fiziksel olarak aktif bireyler ve sporcularda (bisiklet, futbol, dövüş sporları) akromioklavikuler eklem çıkıkları daha sık görülür. Travma sonrası omuzda ağrı ve şekil bozukluğu (omuzda çıkıntı) görülebilir. Tanı için hastanın muayene edilmesi ve direk grafi ile değerlendirilmesi gerekmektedir” dedi.

“Akromioklavikuler eklem çıkığında erken tedavi önemli”

Tedavi edilmeyen çıkıkların kalıcı şekil bozukluğu ve omuz ağrılarına yol açacağını ifade eden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Ali Tufan Pehlivan, “Tedavi planlarken, hastanın aktivite düzeyi ve Akromioklavikuler eklemdeki ayrışma miktarı göz önünde bulundurulur. Düşük dereceli Akromioklavikuler eklem çıkıkları cerrahi dışı yöntemler ile tedavi edilirken, yüksek dereceli çıkıklar (ayrışmalar) için ameliyat (düğme implantı, vida, plak vs.) gererkebilmektedir” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"