Salgın döneminde göz sağlığımızı koruyalım!

Yayınlanma Zamanı : 05 Ocak 2021 Saat: 10:29

Salgın döneminde göz sağlığımızı koruyalım!

İskenderun Gelişim Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Merih Gül, Covid-19 pandemi sürecinde uzun süre ekran başında kalmanın göz problemlerine yol açabileceğini söyledi. Evden çalışma ve online eğitimlerden ötürü yorgunluktan dolayı gözlerde oluşabilecek rahatsızlıklara dikkat çeken Gül, özellikle bu süreçte göz sağlığının ihmal edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Işıklı ekranlardan yayılan mor ötesi ışınların gözlere verdiği hasarı anlatan Op. Dr. Merih Gül, “Pandemi döneminde evden çalışma ve online eğitimlerden ötürü yakın mesafe ve ışıklı ekranlarla çalışma nedeniyle; gözlerde yorgunluk, baş ağrısı, göz kuruluğuna bağlı alerjik reaksiyonlar olabilmektedir. Işıklı ekranlardan yayılan mor ötesi ışınların da, katarak ve sarı noktaya olumsuz tesirleri vardır. Bu dönemde göz sağlığının ihmal edilmemesi önem arz etmektedir. Ayrıca diyabetik damar hastalığı ve glokom gibi yakın takip gerektiren durumlarda, kontrol zamanlarına riayet edilmesi; maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilerek, göz polikliniklerine başvurulması gerekir” dedi.

Çocuklarda göz rahatsızlığına dikkat!

Uzun süre ekrana bakan çocukların gözlerinde; kuruluk, yanma, batma, kızarıklık, bulanık görme, göz yorgunluğu gibi göz rahatsızlıkları yaşanabildiğine dikkat çeken Op. Dr. Merih Gül, “Çocukların göz numaralarının yakın uyuma zorlanma nedeniyle daha sık değişikliğe uğraması söz konusudur” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"