Bu gece Hatay için çok kısa olacak!

Yayınlanma Zamanı : 21 Aralık 2020 Saat: 10:34

Bu gece Hatay için çok kısa olacak!

Kış gündönümü olarak bilinen 21 Aralık dolayısıyla 2020 yılının en uzun gecesi ve en kısa gündüzü bugün yaşanacak. En uzun gece bugün Sinop’ta yaşanırken, gündüz süresinin uzunluğu güneye gidildikçe arttığı için Hatay’da ise en kısa gece yaşanacak. Kış mevsiminin geldiğinin habercisi olan kış gündönümünde, yarından itibaren de gündüzleri uzamaya, geceleri kısalmaya başlayacak.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı resized_2463b-44f8640c12-575x440.jpg

KIŞ EKİNOKSU NEDİR?
Kuzey Yarımkürede, 21 Aralık’ta en uzun gece yaşanır. 23 Aralık itibariyle geceler kısalır, gündüler ise uzar. Türkiye’de 21 Aralık’ta, ülkenin Kuzey’indeki Sinop’ta 15 saat 6 dakikayla en uzun gece olacak. En kısa gece ise 14 saat ile Hatay’da yaşanacak.21 Aralık’ta Güney Yarıkürede yaz, Kuzey Yarımkürede de kış mevsimi başlangıcı olarak bilinir. Kuzey Yarım Kürede, güneş ışınları Yengeç Dönnecesi’ne 43 derece 06’lık açı ile gelir. Kış mevsiminin başlangıcıdır. En uzun gece, en kısa gündüz yaşanır. Yengeç Dönencesi’nden kuzeye gidildikçe gece süresi uzar, gündüz süresi kısalır. Bu tarihten itibaren geceler kısalmaya, gündüzler uzamaya başlar.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"