‘Hatay, enerji üssü olmaya hazır’

Yayınlanma Zamanı : 19 Aralık 2020 Saat: 20:27

‘Hatay, enerji üssü olmaya hazır’

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, TBMM’de yaptığı konuşmada, Hatay’ın sahip olduğu değerlerle enerjide önemli bir üs olma potansiyeli taşıdığını söyledi.  Doğu Akdeniz’de yapılan arama çalışmalarına paralel olarak bulunacak olan doğalgazın taşınmasında İskenderun Körfezi’nin stratejik konumundan faydalanılması, Dörtyol’da Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na ait 6 bin dönümlük arazinin varlığı ve bölgede yapılması planlanan rafineri ve petrol kimya tesisleri için en uygun alanın Dörtyol olduğunu söyleyen Milletvekili Kaşıkçı, Hatay’ın tamamının enerjide önemli bir görev üstlenmeye hazır olduğuna dikkat çekti.

Hatay’ın ayrıcalıklarından bahseden Milletvekili Kaşıkçı, “Doğu Akdeniz’de yapılan arama çalışmalarına paralel olarak bulunacak olan doğalgazın hangi noktadan taşınacağı da ilgili kurumlar tarafından planlanmaktadır. Bu noktada Doğu Akdeniz’de adeta bir havuz konumunda olan İskenderun Körfezi’nin stratejik konumundan daha fazla faydalanılması gerektiği inancındayım. Dörtyol’daki 263 bin m3 elenç kapasitesi ile dünyanın en büyük depolama kapasitesine sahip FSRU tesisimiz ile 2019 yılında 14 milyon 816 bin 411 varil ham petrolü Batman’dan Dörtyol’a taşıyan Batman-Dörtyol Boru Hattı, Dörtyol’daki özel dağıtım şirketlerinin liman ve güçlü altyapılarıyla, İskenderun ve Payas’taki güçlü demir çelik sektörünün varlığıyla ilimiz enerjide önemli bir üs olma potansiyeli taşımaktadır.  Dörtyol başta olmak üzere ilimizin tamamı enerjide önemli bir görev üstlenmeye hazır haldedir. Dörtyol’da Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na ait 6 bin dönümlük arazinin varlığı bölgemizde planlanan rafineri ve petrol kimya tesisleri için en uygun alanın Dörtyol olduğunu açıkça göstermektedir. İlimiz istihdamına önemli katkı sağlayacak bu tesislerin Hatay’da temellerinin atılması tüm hemşerilerimizi ayrıca mutlu edecektir” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"