TBMM Dijital Mecralar Komisyonu çalışmalarının meyvelerini topluyor

Yayınlanma Zamanı : 17 Aralık 2020 Saat: 20:54

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu çalışmalarının meyvelerini topluyor

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı ve AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, komisyon başkanlık divanı üyeleri AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız ve MHP Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef ile bir basın toplantısı düzenledi. Dijital çağın başlangıcında komisyonun dijital diplomasiye ve yoğun çalışmalarına devam ettiğini söyleyen Yayman, “Komisyonumuz asla bir yasaklama komisyonu değildir. Komisyonumuz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin mevcut yasal mevzuatı, hukuk çerçevesinde konuları takip eden bir komisyondur.” ifadesini kullandı.

Sosyal ağ sağlayıcıların etkinliğinin dünya çapında artması üzerine bu mecraların hukuki statüsü ve yasal mevzuatlarına ilişkin parlamentoların çalışmalar yürütmesi gerekliliğinin ortaya çıktığını dile getiren Yayman, TBMM bünyesinde Dijital Mecralar Komisyonu kurulmasının bir örneklik teşkil ettiğinin altını çizdi.

İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun ile sosyal ağ sağlayıcılara Türkiye’de temsilcilik açma yükümlülüğü getirildiğini anımsatan Yayman, “Bu düzenleme doğrultusunda ülkemizde milyonlarca kullanıcısı olan Youtube’un temsilci atayacağını duyurmasını komisyon başkanlık divanı olarak memnuniyetle karşıladığımızı belirtmek istiyoruz. Youtube’un bu kararının, diğer sosyal ağ sağlayıcılarına da örnek olacağını umuyoruz. Bu bağlamda komisyon olarak sosyal ağ sağlayıcılarının ülkemizde temsilci atayarak hukuki ve mali muhataplık oluşturması hususun takipçisi olacağız.” diye konuştu.

Yayman, sosyal ağ sağlayıcılarının Fransa, Almanya ve Kanada’da geliştirdiği hukuksal ve kurumsal ilişkinin Türkiye’de de kurulmasını arzu ettiklerini belirtti.

Türkiye’nin Facebook ve Twitter kullanıcı sayısı açısından dünyada ilk 10 ülke içerisinde bulunduğuna dikkati çeken Yayman, bu rakamların dahi bir muhataplık ilişkisinin acilen kurulması yönünde veri ortaya koyduğunu vurguladı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"