Vergi borcunuz mu var?

Yayınlanma Zamanı : 15 Aralık 2020 Saat: 20:52

Vergi borcunuz mu var?

Hatay Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hamit Bal, Kurum alacaklarının 7256 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun uyarınca yeniden yapılandırılması ile ilgili açıklamalarda bulundu.


İl Müdürü Bal, Kurum alacaklarına ilişkin yapılandırmanın; 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesi (SSK, BAĞKUR, EMEKLİ SANDIĞI) kapsamındaki sigortalılık statülerinden kaynaklanan, Ağustos ayı ve öncesi dönemlere ait olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası primleri, İşsizlik sigortası primleri, 31.08.2020 tarihinden önce yapılan tespitlere ilişkin olup; 31.12.2020 tarihine kadar kesinleşen idari para cezaları, İş kazası, meslek hastalığı veya malullük sonucunda doğan rücu alacakları, Yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, Bağ-Kur sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğan alacaklar, İsteğe bağlı ve topluluk sigortası primleri, 6183/48. madde kapsamında taksitlendirilen alacaklar, Kanunun yayımı tarihinden önce asılları ödenmiş alacakların; henüz ödenmemiş fer’ileri, yapılandırma kapsamında peşin ya da 6, 9, 12 veya 18 taksit halinde ödenebilecek.”
Başvuruların 31 Aralık 2020 tarihine kadar geçerli olduğunu da sözlerine ekleyen Hamit Bal, “İşverenler için, e-sigorta kanalıyla, şahsen veya posta yoluyla ilgili Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik Merkezine, 4/b (Bağ-Kur) sigortalıları için, e-devlet üzerinden, şahsen veya posta yoluyla Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik Merkezine, Primlerini kendi ödeyenler için, e-devlet üzerinden, şahsen veya posta yoluyla dosyalarının olduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik Merkezine yapılabilecek. Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçları için başvuru şartı aranmayacak. Borçlar otomatik olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılandırılacak. Yapılandırılmış Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçlarının ödemeleri 30 Nisan 2021 tarihine kadar, sigorta primi, idari para cezası, işsizlik sigorta primi gibi borçlar ise peşin veya ilk taksit ödemeleri 1 Mart 2021 tarihine kadar yapılacak” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"