“Sağlık siyasete bulaştırılamaz”

Yayınlanma Zamanı : 09 Aralık 2020 Saat: 16:31

“Sağlık siyasete bulaştırılamaz”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, katıldığı bir televizyon kanalında, Hatay için en az 15 günlük izolasyon uygulamasının zorunlu olduğunu söyledi. Kalabalık ortam yaratmamak için toplantılarına ara verdiğini söyleyen Başkan Savaş, buna rağmen hala düğün, nişan ve cenazelere davet edildiğini, vatandaşların bu konuda biraz daha duyarlı olması gerektiğini söyledi.

Kent genelinde koronavirüs vakalarının arttığına dikkat çeken Lütfü Savaş, “Şehrimiz artık ara mevsimleri yaşamıyor. Kasım ayı itibariyle havalar soğuyor ve dar gelirli vatandaşlarımız sobalı evlerde tek odada uzun süre birlikte vakit geçirmek zorunda kalıyorlar. Hal böyle olunca solunum yolu rahatsızlığı olan bir kişi hastalığı bütün aile bireylerine bulaştırıyor. Tanı konuluna kadar insanlar hastalığı birbirine bulaştırmış oluyor. İlk 4-5 günlük çok önemli, hastalığı engellemenin yolu ilk andan itibaren izole olabilmek” dedi.

Pandeminin tamamını ortadan kaldırmanın şu aşamada güç olabileceğini de belirten Başkan Savaş, bu durumu epidemiye yahut tek tek görülen vakaya çevirmenin mümkün olabileceğini ifade etti.

Sağlığın siyasete bulaştırılmaması gerektiğini önemle belirten Başkan Lütfü Savaş, “Kuzey Kore bu süreçte ülkesine kimseyi almadı. Orada hastalık yok. KKTC ülkesine girişte katı prosedürler uyguladı. Bu iki ülke ekonomik olarak çok zengin olmamasına rağmen meseleyi izolasyonla çözdü. Ancak biz bu konuda maalesef çok rahat davrandık” dedi.

“Maske takmıyorum, ama çok dikkat ediyorum”

Lütfü Savaş, maske takmaması hakkında yapılan eleştirilere de samimiyetle cevap verdi. Rahat davranıyor gibi gözükse de çok dikkatli olduğunu ısrarla belirten Savaş, “Ben bu hastalığı geçirdim. Rahat davranıyor gibi gözüksem de herkesten daha fazla dikkat ediyorum. El ve kişisel hijyenime dikkat ediyorum ve elzem yerlerde maske takıyorum. Maskeyi nerede, nasıl ve ne zaman takacağımız ile ne sıklıkla değiştireceğimizi bilmemiz lazım. Bir maskeyi 10 gün boyunca takamazsınız. Periyodik aralıklarla değiştirmek lazım. Maske takmanıza rağmen yüzüne dokunuyor, burnunuzu kaşıyor ya da benzer şeyler yapıyorsanız maskeyi takmanızın bir anlamı yok. Bunu tabu haline getirmenin de anlamı yok. Önemli olan takmak değil doğru takmak” ifadelerini kullandı.

 “Vatandaşlarımızın evlerinin rızkını karşılamalıyız”

Hatay için en az 15 günlük izolasyon uygulamasının zorunlu olduğunu söyleyen Lütfü Savaş, “İnsanlarımızı en az 15 gün evlerinde tutmak zorundayız. Ancak bunu yaparken de gerekli şartları sağlamalıyız. Bunun lokomotifi hükümet olmalı. Biz belediyeler, STK’lar, esnaf odaları, iş insanları ve hayırseverler bu duruma

destek vermeliyiz. Bunu kimse tek başına çözemez. Sadece bir araya gelirsek çözebiliriz. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı olarak ben gücümün yettiği kadar bu duruma destek veririm. Vatandaşlarımızın evlerinin rızkını karşılayacak desteği verip vatandaşlarımızı evde tutmalıyız. Bunu yaparken siyaset yapmamalıyız, siyaset aramamalıyız” ifadelerini kullandı.

“15 günlük izolasyon olmazsa olmaz”

Sağlık çalışanlarının ve filyasyon ekiplerinin mükemmel çalıştığını ancak insanları evde tutamadıktan sonra tüm çabaların faydasız olabileceğini ısrarla yineleyen Lütfü Savaş, “Gerekli ekonomik şartlar sağlanmazsa insanlara evde kal demek zulümdür. Tekrar söylüyorum hastalığın daha da yayılmasını önlemek için 15 günlük izolasyon şart. Bunun için üzerimize düşen her şey yapmaya hazırım” diyerek 15 günlük izolasyonun olmazsa olmaz olduğunu yineledi.

“Sıkıntılı günleri el ele vererek aşacağız”

Sıkıntılı günleri el ele vererek aşacaklarını belirten Başkan Savaş, “İyi günde gülüp eğlenmek kolay. Bizi güçlü yapan bu zamanlarda birbirimize destek olmamız. Ben söz veriyorum gücüm yettiğince buna destek vereceğim. Ama bunun kararını verecek kişi ben değilim. Kararı iktidar verecek. İçişleri Bakanlığı bize yetki vermezse bizim bunu yapmaya yetkimiz yok. İçişleri Bakanlığının bize bu konuda yol açması gerekiyor. Yetki olmadan etki yaratma şansımız yok” ifadelerini kullandı.

Başkan Savaş vefat sayılarını paylaştı

Hastalığın ülkede görüldüğü mart ayında Hatay’da ölüm vakasına rastlanmadığını aktaran Lütfü Savaş, “1 Mart’tan 6 Aralık’a kadar 866 vatandaşımız koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti. Bu sayının içinde yurt dışında yaşayıp şehrimizde defnedilen hemşehrilerimiz de var. Yoğun bakımda yatan ve günlük vaka sayılarını bizimle paylaşmıyorlar. Biz sadece vefat sayılarını biliyoruz” dedi.

“Aşıyı yaptırırım”

Aşıyı yaptırabileceğini söyleyen Savaş, “Aşıyı yaptırırım. Bilim varsa ticareti ve siyaseti bir tarafa bırakmalısınız. Türk hekimlerine güvenmeliyiz. Pandemi kurulu burada yanış karar vermez. Çin’den gelen aşı inaktif yani ölü aşı. Bu bir avantaj. Saklama koşulları daha rahat. Kimin ürettiğinden çok içeriği ve efektif yapısı önemli. Yapılan araştırmalara göre yüzde 90-95 oranında bağışıklık kazandırıyor” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"