Gelişim’de pandemi hazırlıkları tamam!

Yayınlanma Zamanı : 18 Kasım 2020 Saat: 18:13

Gelişim’de pandemi hazırlıkları tamam!

İskenderun Gelişim Hastanesi Başhekimi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emin Turhan, il genelinde 3. Basamak Yoğun Bakım Hizmeti veren tüm özel hastanelerin pandemi hastanesi hizmeti verdiğini söyledi. Pandemi hastanesi olması dolayısıyla Gelişim Hastanesi olarak Covid-19 olmayan diğer hastaların, gönül rahatlığıyla hizmet almaya devam edebileceğini vurgulayan Turhan, vaka sayılarındaki artışa dikkat çekti.

“Üzerimize düşen görevleri yerine getireceğiz”

Hafta başından itibaren pozitif hastaları kabul etmeye başladıklarını anlatan Başhekim Uzm. Dr. Emin Turhan, “Dünyamızı ve ülkemizi tehdit eden covid-19 salgını, maalesef ilimizde ve ilçemizde de artık çok ileri boyutlarda görülmektedir. Covid-19 sürecinde yoğun bakım ihtiyacı olan çok sayıda vakamız oldu. Bu sebeple hafta başından itibaren Sağlık Bakanlığımızın ve İl Sağlık Müdürlüğümüzün talimatıyla, pozitif hastaları almaya başlamış bulunmaktayız. Hatay’da gelinen nokta artık kamu hastaneleri hiçbir şekilde mevcudu karşılayabilecek düzeyde olmadığından, İl genelinde 3. Basamak Yoğun Bakım hizmeti veren hastaneler, pandemi hastanesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Hekimlik görevimiz ve meslek yeminimiz gereği bizler de, bu süreçte üzerimize düşen görevleri yerine getireceğiz” dedi.

“Covidli hastalarımız için ayrı bir alanımız mevcut”

Hastanenin ek binasının ikinci katını Covid-19 hastalarına ayırdıklarını ifade eden Başhekim  Turhan, “Biz bu görevi ifa etmeye çalışırken, diğer sağlık problemleri olan hastalarımızın da hizmet alabilmesi açısından, tüm tedbirlerimizi aldık. Covid pozitif hastaların giriş ve çıkışları için yeni bir alan yarattık. Ek binamızın ikinci katını sadece Covid-19 hastalarına ayırdık. Bu alan dışındaki servislerimizin tamamı, diğer sağlık hizmetleri için kullanılmaktadır. Covid pozitifli hastalar için tomografi alanına gidene kadar kullandığımız güzergah da ayrı tutulmaktadır. Ayrıca hastalar tomografiye alındıktan sonra, alana yarım saatlik bir dezenfeksiyon uygulaması yapılmaktadır. Bu açıdan da koruyucu tedbirlerimizin tamamını almış durumdayız. Yanı sıra Covid hastalarına hizmet veren hastane personeli, izole bir ortamda tutulmaktadır. Ayrıca yemek yedikleri ve fiziksel ihtiyaçlarını karşıladıkları alanlar da sadece kendilerine tahsis edilmiştir. Dolayısıyla hizmet veren sağlık personelimizin, hastanenin diğer bölümleriyle hiçbir teması bulunmamaktadır. Sağlık personelimiz nöbetini devrettikten sonra, yine kendileri için ayrılan kapıdan çıkmaktadır” şeklinde konuştu. 

“Hastalarımıza gönül rahatlığıyla hizmet veriyoruz”

Virüs belasından kurtulmak için herkese önemli görevler düştüğünü anlatan Uzm. Dr. Turhan, “İskenderun Gelişim Hastanesi olarak, insanlarımıza ihtiyaç duyulduğu müddetçe elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağız. Diğer hastalarımızın da gönül rahatlığıyla polikliniklere ve yatış için servislere gelmesini sağlayacak bir sistem oturttuk. Ayrıca ameliyathanelerimizde de hijyen şartlarımız maksimum düzeyde ayarlanarak aynı şekilde hizmet vermektedir. Çok zor bir süreçten geçiyoruz. Memleketimizin kısa sürede coronavirüs illetinden kurtulması açısından elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Temennimiz, hiçbir vatandaşımızın tırnağına dahi zarar gelmeden, virüs belasından kurtulmak. Bu nedenle hepimize önemli görevler düşüyor. Özellikle toplumsal olarak; sosyal mesafe, maske ve hijyen konusunda maksimum özeni gösterdiğimiz takdirde, en kısa zamanda güzel günler göreceğimize inanıyorum” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"