Arsuz Kaymakamı kültürel hazineye de sahip çıktı

Yayınlanma Zamanı : 16 Kasım 2020 Saat: 17:14

Arsuz Kaymakamı kültürel hazineye de sahip çıktı

Arsuz’a bağlı Arpaçiftlik Mahallesi’nde bulunan Geç Roma dönemine ait 1500 yıllık Kutsal Havariler Kilisesi’nde bu yıl gerçekleşen kazı çalışmaları bugün itibariyle büyük ölçüde sonlandı.

Çalışmaların sonunda kazı ekibini yerinde ziyaret eden ve çalışmalar hakkında kazı ekibinden bilgi alan Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, ilçemiz sınırları içerisinde çok sayıda kültürel mirasın bulunduğunu ve bunların gün yüzüne çıkarılması için imkanlar ölçüsünde çeşitli çalışmaların yapıldığını söyledi.

Kaymakam Sarı, Arpaçiftlik mahallesinde bulunan Kutsal Havariler Kilisesi’nin yaklaşık 6. yüzyılda yapıldığını ve 12. yüzyıla kadar hizmet verdiğini söyleyen Kaymakam Sarı, Geç Roma olarak bilinen Bizans Dönemine ait olan ve içerisinde mozaik figürleri, mezar ve şapel gibi çeşitli yapı ve kalıntılar bulunan kilisenin önümüzdeki yıllarda altyapı imkanları sağlandıktan sonra açık hava müzesine dönüştürülebileceğini  ifade etti.

Kilisenin müzeye dönüşmesiyle Arsuz’un cazibesinin bir kat daha arttacağını ifade ederek emeği geçen herkese teşekkür eden Kaymakam Sarı, kendilerinin gerek bakanlıklar düzeyinde takip edilmesi gereken hususlarda gerekse de yerel düzeyde çalışmaların sağlıklı bir şekilde yürütülmesinde tüm kamu kurumları ile birlikte destek olduklarını ifade etti.

Ziyarette ayrıca Kaymakam Sarı’ya Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, Hatay Müze Müdürü ve kazı başkanı Ayşe Ersoy, kazı koordinatörü Ömer Çelik ile mimarlar ve teknik personeller ile kazıda görev alanlardan oluşan bir heyet ve arazi sahipleri bulundu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"