İTSO, pandeminin iş dünyasına yansımalarını değerlendirdi

Yayınlanma Zamanı : 24 Eylül 2020 Saat: 14:55

İTSO, pandeminin iş dünyasına yansımalarını değerlendirdi

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nın video konferans yöntemiyle düzenlenen Eylül ayı Meclis toplantısında Başkan Levent Yılmaz, Pandemi nedeniyle iş insanlarının sorunlarını TOBB aracılığıyla en yetkili mercilere ilettiklerini söyledi.

İTSO Meclis Başkanı Okan Belli’nin yönettiği toplantıda, iş dünyasında yaşanan son gelişmeler ele alınırken, mart ayından bu yana pandemiyle mücadele konusunda atılan adımlar değerlendirildi.

İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, pandemi sürecinin belirsizliğini koruduğunu vurgulayarak, “TOBB vasıtasıyla sorunlarımızı en yetkili mercilere iletebiliyor ve çözüm üretilmesi noktasında girişimlerde bulunabiliyoruz. Yaşadığımız bu süreçte, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimizin gücünü ve önemini bir kez daha görmüş olduk. Pandemi sürecinde Rıfat Başkanımız ve ekibi bizleri hiç yalnız bırakmadı. Telekonferans yöntemiyle düzenli toplantılar yapıldı. Yaşanan ortak sorunlar anlık olarak ilgili bakanlıklara hatta Cumhurbaşkanlığına iletilerek, çözüm bulunması noktasında hızla tedbirler alındı. Maalesef pandemi süreci belirsizliğini koruyor ve iş dünyasının yaşadığı sıkıntılar sona ermedi. Dolayısıyla yaşanan sorunlara çözüm arayışlarımız da hala devam ediyor” dedi.

“Pandemi süreci belirsizliğini koruyor”

TOBB bünyesinde bulunan Ticaret ve Sanayi Odası Konsey yönetiminde yer aldığını ifade eden Yılmaz, “Geçtiğimiz hafta TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımlarıyla  düzenlenen Ticaret ve Sanayi Odaları Konsey toplantısında, pandemi sürecinin ekonomiye etkileri ve yaşanan sorunlar görüşüldü. Toplantıda dile getirdiğim konuları sizlerle kısaca paylaşmak istiyorum. Özellikle sanayicilerimizin ifade ettiği üzere, enerji maliyetlerinin yüksek olduğunu ve belli bir süreyle elektrik borçlarının ötelenmesini ve bu süre zarfında kesinti yapılmaması gerektiğini ifade ettim. Son dönemde getirilen ÖTV zammının otomotiv ana ve yan sanayiyi olumsuz yönde etkilediğini ve piyasanın belirsizliklere sürüklendiğini dile getirdim. Vergi ve istihdam sağlama konusunda en az sanayiciler kadar başarılı olan ancak devlet tarafından destek görmediklerini ifade eden lojistik sektör temsilcilerinin vergi ve ek maliyet yüklerinden bahsettim. Bu firmalarımızın devletimizden beklentilerini aktardım. Pandemi sürecinden etkilenen turizmden eğitime, kırtasiyeciden servis şoförlerine kadar herkesi kapsayacak vergi yapılandırmasına ihtiyaç olduğunu, ötelenen vergi ödemelerinin en erken bir sonraki yıl ve makul taksitlerle yapılmasının iş dünyasının genel beklentileri arasında olduğunu, firmaların devletten alacağı olan KDV iadelerinin, banka kredisi kullanan firmalar tarafından teminat olarak gösterilmesi gerektiğini ifade ettim. Ve son olarak yıllardır dile getirilen bir talep olan, sicil affı düzenlemesinin artık gündemimizden düşürülmesi gerektiğini belirttim. TOBB Başkanımız, konuşmamı dikkatle dinledi ve notlar aldı. Aktardığım birçok konuda çalışmaların yapıldığını, sicil affı konusunu takip ettiklerini ancak biraz daha zamana ihtiyaç olduğunu ifade etti. Lojistik sektör temsilcilerinin sorunlarını özellikle detaylı inceleyip, Ulaştırma Bakanı ile görüşeceğini bildirdi. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası olarak, Sayın Başkanımızın önderliğinde, üyelerimiz için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Yapılan konuşmanın ardından Eylül ayı Meclis toplantısında, Hesapları İnceleme Komisyon Üyesi Nasrettin Murt gelir ve giderler ile ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Eylül ayı Meclis toplantısında gündemdeki konular görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"