‘Sağlık ile şiddet kelimeleri yan yana gelmemeli’

Yayınlanma Zamanı : 16 Eylül 2020 Saat: 12:26

‘Sağlık ile şiddet kelimeleri yan yana gelmemeli’

Hatay Tabip Odası (HTO), Antakya Merkez 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nde Dr. Serdal Kanuncu’ya hastası tarafından yapılan saldırıyı kınadı. Uygunsuz bir rapor olayını reddettiği için fiziki şiddete uğrayan Kanuncu’ya geçmiş olsun dileklerini ileten Hatay Tabip Odası Yönetimi, sağlık meslek birliklerinin hazırladıkları yasa tasarısının bir an önce hayata geçirilmesini talep etti.

Hatay Tabip Odası Yönetimi adına açıklama yapan Başkan Dr. Sadık Nazik, sağlık çalışanlarının hedef haline getirildiği ve hekimlik mesleğinin değersizleştirildiği bir süreci yaşadıklarını belirtirken, “Hiçbir meslek grubu daha yoktur ki, insan için bu kadar emek verirken, fedakârlık yaparken, karşılığında fiziksel ve/veya psikolojik şiddet görsün. Sağlık ile şiddet kelimelerinin yan yana gelmemesi gerekirken, maalesef biz sağlık çalışanlarının hedef haline getirildiği ve hekimlik mesleğinin değersizleştirildiği bir süreci yaşıyoruz. 2002 yılından itibaren ülkemizde uygulanan Sağlıkta Dönüşüm Programı (SDP) ile birlikte, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarında sayısal artış yanı sıra çok sık ölüm olayları da yaşanır hale gelmiştir. Mevcut sistem, sağlık hizmetine meta, hastaya ise müşteri olarak yaklaşmaktadır. Bu sistemde nitelik değil, nicelik esastır ve ne yazık ki bu durum hekim ile hastayı düşman gibi karşı karşıya getirmektedir. İlk günden itibaren, yetkilileri, Sağlıkta Dönüşüm Programı’ndan vazgeçmeleri için, ‘sağlık çalışanlarına yönelik hürmetsiz, itibarsızlaştırıcı, hekim ve hastayı karşı karşıya getirici söylemlerinizden vazgeçin!’ diye uyardık. Sağlık çalışanları olarak, Covid-19 pandemisi ile en ön saflarda mücadele ettik. Bugüne kadar binlerce sağlık çalışanı hastalığa yakalandı, onlarcası yaşamını yitirdi. Böyle bir ortamda, yaşadığımız son olayda, Antakya Merkez 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’ndeki hekim arkadaşımız, uygunsuz bir rapor olayını reddettiği için hasta tarafından fiziki şiddete uğradı. En büyük tesellimiz, meslektaşımızın kalıcı sağlık sorunu yaratacak bir yaralanma yaşamamasıdır. Çok daha vahim sonuçlar doğurabilecek bu olaydan dolayı meslektaşımıza acil şifalar diliyoruz. Uzun süredir, meslek örgütleri olarak çıkması için çaba harcadığımız Sağlıkta Şiddet Yasası, pandemi günlerinde Meclis’te kabul edildi, ama bu yasaya karşın çok sayıda şiddet olayı ile karşılaştık. Şiddeti önlemek için caydırıcı olmayan mevcut düzenlemeler yerine, sağlık meslek birliklerinin hazırladıkları yasa tasarısının bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz. Sayın Sağlık Bakanı ve Sayın Adalet Bakanını, gerekli tedbirleri almak üzere sorumluluğa davet ediyoruz. Sağlık çalışanlarına yönelik hürmetsiz, itibarsızlaştırıcı, hekim ve hastayı karşı karşıya getirici söylemleri, sağlık kurumlarında şiddetin kanıksanmasını, normalleştirilmesini kabul etmiyoruz. Yaşanan bu vahim olayı bir kez daha kınıyor, sağlık çalışanlarına yönelik her türlü şiddetin önlenmesi için gereken hukuki ve idari tedbirlerin eksiksiz olarak alınması talebimizi ve şiddet karşısında tüm sağlık çalışanlarının yanında duracağımızı yineliyoruz” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"