Sizce de çok güzel değil mi?

Yayınlanma Zamanı : 14 Eylül 2020 Saat: 17:30

Sizce de çok güzel değil mi?

Arsuz Kaymakamlığı, ilçe merkezine değer katan Rhosus Antik Kent Projesi’nin dönüşüm sürecini kısa bir tanıtım filmiyle gözler önüne serdi. Tarihi, kültürel ve turistik dokuyu antik kentin ihtişamıyla birleştiren proje, ziyaretçilerini ezanın, çanla birlikte huzur içinde yüzyıllardır yankılandığı ilçenin tüm güzellikleriyle kucaklıyor.

Rhosus Antik Kent Projesi’nin öncüsü Arsuz Kaymakamlığı’nın yayınladığı tanıtım filminde yeşil, mavi ve beyaz renklerinin ön plana çıkmasının yanısıra Arsuz’un eski adını taşıyan projenin detayları şu şekilde paylaşıldı: “Rhosus Antik Kentinin bulunduğu mahallede uyguladığımız ‘3 sokağın sağlıklaştırılması’ projemizle 45 evin dış cephe onarım ve bakımı yapılmış, mavi beyaz renge boyanmış, unutulmaya yüz tutmuş tarihi dokular ve el sanatları yeniden canlandırılmış, duvarlar resimlerle süslenmiş ve ahşap saksılar içerisinde rengarenk çiçekler içerisinde monte edilmiş, mahallede bulunan paşa çeşmesi restore edilerek kimlik kazandırılmış, sokakların cıvıl cıvıl olduğu bir destinasyon oluşturulmuştur. Proje sonrası bu sokaklar, önünde fotoğraf almak için sıra beklenen bir dış çekim mekânı haline gelmiş olup, sosyal medyada geniş yer almıştır. Arsuz Kaymakamlığı’na ait olan, Arsuz Belediyesi’nin de ortağı olduğu projemiz Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansınca finanse edilmiş, ihale işlemleri Hatay Valiliğince Yatırım İzleme ve Koordinasyon başkanlığınca yürütülmüştür. Projemizle restorasyon yapılan 45 yapının sahiplerinin yanısıra 38 mahallemizde ikamet eden ilçe halkı Arsuz’a komşu il ve ilçelerden tatil için ilçemizi tercih edenlerle, ilçemizi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler, her yıl düzenli olarak sahip oldukları konutlarında kalmak suretiyle yaz tatillerini ilçemizde geçiren misafirlerimiz deniz turizminin yanı sıra ilçemizde organize ettiğimiz sportif ve sanatsal festivaller vesilesiyle Arsuz’u tercih eden ziyaretçilerimiz ve daha birçok kesimin faydalanması hedeflenmiştir. Proje kapsamında Rhosus Antik Kent ruhu canlandırılmış Arsuz halkı başta olmak üzere gelecek olan yerli ve yabancı turistlerin ilçemizde hoş zaman geçirebilecekleri bir cazibe merkezi oluşturulmuştur.”       

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"