Bu felaket bir daha olmasın!

Yayınlanma Zamanı : 09 Eylül 2020 Saat: 10:42

Bu felaket bir daha olmasın!

Samandağ’da cumartesi sabah saatlerinde çıkan ve Antakya’ya sıçrayan orman yangını, dört günlük mücadelenin ardından kontrol altına alındı. Günlerdir sabahın ilk saatlerinden itibaren yangının kontrol altına alınabilmesi için koordine ve inceleme çalışmalarını sürdüren Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 93 saat süren müdahalenin ardından yangının kontrol altına alındığını söyledi.

Başta Orman Teşkilatının kahramanları olmak üzere, emeği geçen tüm kişi ve kurumlara teşekkür eden Pakdemirli, “Yangın bölgesinde arazi oldukça engebeli ve şartlar çok zor. Zorlu şartlarda hem havadan hem de karadan çalışmalarla 93 saat sonra yangın kontrol altına alındı. 150 km sahanın içinde yeni yol açmak zorunda kaldık. 5 aracımız kaza yaptı, 15 işçimiz hafif yaralı. İlk 2 gün yerleşim yerlerinin tehdidini bertaraf etmek durumundaydık. Onun için biraz daha yangınla mücadelemiz biraz daha uzadı. Kuzey batıya yüklenmemiz çok önemliydi. Çok daha erken sonuç alabilirdik. Kuzey batı tarafını geçirseydik, Belen ve Arsuz ilçelerinin de ciddi risk altına girmesi söz konusu olabilirdi. Bunu da arkadaşlarımız engellemiş oldu. Uzun süren musibetlerden hepimizin alacağı dersler var. Orman teşkilatımızın da alacağı dersler var. İlk kez İHA’ların vazgeçilmez olduğunu gördük. Vatandaşlarımıza bir kez daha özellikle ormanlar ve ormanlık alanlarla ilgili uyarıyoruz. Ağaçların yetişmesi yıllar alıyor.  Elbette biz burayı ağaçlandıracağız. Yaban hayat da etkileniyor. Uzun süredir sahada canla başla çalışan arkadaşlarımız takdirin en büyüğünü hak ediyor. Onlarla gurur duyuyoruz” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"