İhracatın yarısını 3 il sırtladı

Yayınlanma Zamanı : 15 Ağustos 2020 Saat: 9:30

İhracatın yarısını 3 il sırtladı

Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB) verilerine göre, Türkiye’nin yaş sebze meyve ihracatının yarıya yakınının yapıldığı Mersin, Hatay ve Adana illerinden yılın ilk 7 ayında 574 milyon 935 bin dolarlık dış satım gerçekleştirildi. Doğu Akdeniz’in 3 ilinden geçen yıl 7 ayda 484 milyon 184 bin dolarlık ürünü ihraç edilirken, bu sene yüzde 18,7 artışla 574 milyon 935 bin dolarlık ihracata imza atıldı.

Ocak-temmuz döneminde, Türkiye’nin toplam yaş sebze meyve ihracatının 1 milyar 364 milyon seviyesinde gerçekleştiği dikkate alındığında, bu satışın yüzde 42’si Doğu Akdeniz’in 3 ili tarafından gerçekleştirildi.

Bu dönemde, Mersin’den 294 milyon 630 bin, Hatay’dan 224 milyon 223 bin ve Adana’dan 56 milyon 82 bin dolarlık yaş sebze meyve ihracatı yapıldı.

Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Nejdat Sin, ihracatta Doğu Akdeniz’in önemli rol oynadığını vurgularken “Mersin, Hatay ve Adana sektör ihracatımızı sırtladı. Ülkemizin yaş meyve sebze ihracatının yüzde 42’sini Doğu Akdeniz’den gerçekleştirdik. Yeni tip koronavirüs salgınının küresel ticarette yarattığı olumsuzluklara rağmen Türkiye, yaş meyve ve sebze ihracatını artırarak devam ettirdi” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"