İSTE, ‘Genç Vizyon’u ile gündemde

Yayınlanma Zamanı : 11 Ağustos 2020 Saat: 9:59

İSTE, ‘Genç Vizyon’u ile gündemde

Tercih döneminde adayları doğru bilgilendirmek, onlardan gelen sorulara en yetkili ağızdan cevaplar verebilmek ve kendilerine yardımcı olmak amacıyla İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) akademisyenleri tanıtım çalışmalarını Ülke TV’de sürdürdü. İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli’nin geçtiğimiz gün TRT Haber canlı yayınına katılmasının ardından bu kez 4 Fakülte Dekanı, Ülke TV canlı yayınında İSTE’yi anlattı.

İSTE Rektör Yardımcısı ve Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selçuk Mıstıkoğlu, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Eyyuphan Yakıncı, Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Esmer ve İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazif Çalış, Ülke TV’de İsmail Yolcu’nun sunduğu ve halk arasında Bonus Hoca olarak bilinen Eğitim Uzmanı Süleyman Beledioğlu’nun da yorumlarıyla katkı sağladığı Genç Vizyon programının konukları oldu.

 “İSTE’ye yoğun bir ilgi var”

Yaklaşık 45 dakika ve iki bölüm halinde süren programda İSTE’nin dikkat çeken üniversitelerin başında yer aldığını belirten program sunucusu İsmail Yolcu; “Tercih dönemi içindeyiz ve bizler eğitim sektöründe yer aldığımız için sürekli olarak öğrencilerle beraberiz. Şunu yakından gördük ki İSTE’ye yoğun bir ilgi var. Özellikle İSTE Rektörümüz Prof. Dr. Türkay Dereli hocamızın da enerjisine hayran olduk, kendisini çalışmalarından dolayı tebrik ediyoruz” diye konuştu.

Türkiye’yi yaşamak istiyorsanız İskenderun’a gelin

Program da ilk olarak söz alan İSTE Rektör Yardımcısı ve aynı zamanda Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selçuk Mıstıkoğlu, fakültelerinin gelecek yönünden çok iddialı bir fakülte olduğunu ve ilgi gördüğünü belirterek, ulaşım sektörünün önemini vurguladı. Prof. Dr. Mıstıkoğlu, ayrıca İskenderun hakkında da izleyenlere bilgiler vererek; “Türkiye’yi yaşamak istiyorsanız İskenderun’a gelin. Ülkemizin çok güzel özellikleri var, her tarafı denizlerle kaplı. Denizimiz var, ülkemiz coğrafyasında dağlar çok önemli yer tutar, dağlarımız ve ovalarımız var. 1 gün içinde yarım saat aralıklarla üç değişik mevsimi yaşamak istiyorsanız İskenderun’da olmalısınız. Doğal güzelliklerinin, tarihin yer aldığı, güzel insanların yaşadığı bir yer İskenderun ve tüm adaylarımızı bu güzel insanların arasına İSTE’li olmaya bekliyorum” dedi.

İSTE, 11 mühendislik branşında eğitim veriyor

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Eyyuphan Yakıncı da İSTE bünyesinde şuan 11 mühendislik branşında eğitim verdiklerini ifade ederek, “Türkiye de bulunan 11 teknik üniversiteden biriyiz ve öğrencilerimize öncelikle analitik düşünmeyi öğretmeye çalışıyoruz. Çözüm ve sonuç odaklı olarak öğrencilerimizin geleceğe yönelik planlama yapmalarına da yardımcı oluyoruz” dedi.

Rağbet gören bir üniversite

Programın ikinci bölümünde söz alan Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Esmer gerek bölüm olarak ve gerekse üniversite olarak rağbet gören bir üniversite olduklarını belirterek, “Gemi bakım ve onarım konusunda Türkiye dünyada önemli ülkelerden birisi, özellikle MİLGEM projesiyle birlikte askeri gemi konusunda çok iyi durumda. Gemilerin neredeyse % 70’e yakın bir oranını tamamıyla yerli ve milli olarak kendimiz yapıyoruz. Yine yat yapımında da dünyada ilk beş ülke arasında yer alıyoruz, özellikle dünyaya kıyasla işçilik kalitemiz hem çok iyi hem de çok ekonomik. Hem kaliteli hem de ucuz olunca ciddi bir talep oluyor. Gençlerimiz tercih yaparken bu hususları göz önüne alsınlar ve kararlarını İSTE’den yana kullansınlar” dedi.

TEKNOVERSİTE vizyonuyla eğitim

İSTE, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazif Çalış da Ülke TV ekranlarında yayınlanan Genç Vizyon programında yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Teknolojiyi çok iyi kullanan, donanımlı, kendisini yetiştirmiş yöneticilere her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. İSTE olarak gençlerimize Teknoversite vizyonuyla bizlere özgü olan bir eğitim sunuyoruz. Buna göre eğitim bir modeli uygulayıp öğrencilerimize Teknolog olma şansı veriyoruz. Öğrencilerimiz mezun olduklarında bir sınava tabi olup başarılı olduklarında diplomalarının yanında kendilerine Teknolog sertifikalarını alıyorlar, bu Türkiye de sadece İSTE’de olan bir imkân.”

Bonus Hoca: “İskenderun huzur kenti”

Deneyimli eğitim uzmanı ve program yorumcusu Bonus Hoca lakaplı Süleyman Beledioğlu da İskenderun’un huzurlu bir kent olduğunu ve kendisinin de İskenderunlu olduğunu belirterek, “Yıllarca Müslüman, Hristiyan ve Musevi’nin yan yana yaşandığı hoşgörülü ve huzur dolu bir kent İskenderun. Öğrencilerimiz huzurlu bir kentte okumak istiyorlarsa rahatlıkla İSTE’yi tercih edebilirler” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"