Gadir-i Hum’da ‘korona’ dikkati!

Yayınlanma Zamanı : 05 Ağustos 2020 Saat: 11:41

Gadir-i Hum’da ‘korona’ dikkati!

Alevilerin en büyük bayramı olan Gadir-i Hum, 6 Ağustos Perşembe günü koronavirüs gölgesinde kutlanacak. Alevi Kültürünü Araştırma Derneği(AKAD) Yönetim Kurulu, her yıl çeşitli etkinliklerle kutladıkları Gadir-i Hum Bayramı’nı pandemi nedeniyle, halk sağlığını tehlikeye atmamak amacıyla etkinliklerle kutlamayacaklarını duyurdu.

Ğadir-i Hum Bayramı’nın sadece Aleviler için değil, Müslümanlar açısından da önemli bir yeri olduğunu ifade eden AKAD Yönetimi, bu kutsal günün resmi tatil ilan edilmesi talebiyle yaptığı açıklama şöyle, “Bu kapsamda günün anlam ve önemine dair yazılı bir açıklama yapan AKAD Yönetim Kurulu Üyeleri, “Zilhicce ayının 18’inci gününde vuku bulan Gadir-i Hum olayı; Hz. Muhammed’den (s.a.a.) sonra kıyamete kadar peygamber gelmeyeceğinden Allah’ın isteği ve emriyle imamet/velayet/vasilik devrinin başlayacağını kesin bir dille belirttiği için Müslümanlar açısından çok önemli bir yere sahiptir ve bir dönüm noktası niteliğindedir. Her şeyden önce bir hususun altını çizmek gerekir ki Gadir-i Hum olayı, sadece Alevileri ilgilendiren bir husus değildir. Alevilerce kutlanan Gadir-i Hum Bayramı da, sadece Aleviler tarafından değil tüm Müslümanlar tarafından kutlanması gereken eşsiz bir bayramdır. Hz. Muhammed (s.a.a.) Hakk’a yürümeden önce Hicret’in onuncu yılında son haccını eda etmiş ve kendisine bu hacda 120 bin civarında kişi eşlik etmiştir. Hz. Muhammed (s.a.a.) hac dönüşü Gadir-i Hum denen yerde veda hutbesinden sonra Hz. Ali’nin elinden tutup şöyle buyurur: ‘Ey insanlar! Müminlere kendilerinden daha evla (öncelikli, yetki sahibi) kim vardır?’ Halk cevap verir: ‘Bunu Allah ve Resulü daha iyi bilir.’ Hz. Muhammed (s.a.a.) sözlerine devam eder: ‘Allah benim mevlamdır, ben de müminlerin mevlasıyım. Ben onlara kendilerinden daha evlayım (yetki sahibiyim) ve ben kimin mevlasıysam Ali de onun mevlasıdır. Ali bin Ebi Talib, benim kardeşimdir, vasimdir, halifemdir, benden sonra imamdır. Onun bendeki yeri Harun’un Musa’ya olan yakınlığı gibidir ancak benden sonra peygamber gelmeyecektir. O, Allah ve Resulünden sonra velinizdir. Allah’ım! Onunla dost olana dost, ona düşman olana düşman ol. Onu seveni sev, ona buğz edene buğz et. Ona yardım edene yardım et, ona yardımını esirgeyene sen de yardımını esirge. O nereye dönerse hakkı onunla döndür. Biliniz ki bu sözleri hazır olanlar, hazır olmayanlara bildirmelidirler.’ Hz. Muhammed’in (s.a.a.) bu sözlerinin hemen ardından ayet iner: ‘Bugün dininizi kemale erdirdim, nimetimi sizlere tamamladım ve size din olarak İslam’ı beğendim.’ (Maide:3) Bunun üzerine Resulullah buyurur: ‘Allahu Ekber! Din kemale erdi, nimet tamamlandı, Allah benim risaletime ve benden sonra Ali’nin velayetine razı oldu.’ İnsanlar Hz. Ali’yi tebrik ettiler. İlk üç halife, Hz. Ali’yi ilk kutlayanlardandır ve ikinci halife Ömer: ‘Ne mutlu sana, ne mutlu sana ey Ebu Talib’in oğlu! Sen bugün her mümin erkek ve kadının mevlası oldun’ demiştir. Gadir-i Hum olayı özetle bu şekildedir. İslam dininin kemale erdiği, nimetin tamamlandığı gün, elbette en büyük bayramdır ve gönül isterdi ki bu gün tüm Müslümanlarca coşkuyla kutlansın ve resmi tatil ilan edilsin.  Tüm insanlara sağlık, huzur ve barışa vesile olması dileklerimizle Gadir-i Hum Bayramı’nı kutlarız.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"