Dikkat! Korona Testi için kapınız çalabilir!

Yayınlanma Zamanı : 17 Haziran 2020 Saat: 14:58

Dikkat! Korona Testi için kapınız çalabilir!

Hatay İl Sağlık Müdürü Mustafa Hambolat, Sağlık Bakanlığı’nın kademeli olarak 81 ilde gerçekleştireceği Türkiye’nin Koronavirüs hastalığına karşı bağışıklığını tespit etmeye yönelik Covıd-19 Seroprevalans Araştırması’nın Hatay’da da yapılmaya başlandığını duyurdu. İl/İlçe Sağlık Müdürlüğü Filyasyon ekipleri tarafından belirlenen adresler ziyaret edilerek vatandaşlara tarama testleri yapılacağını ifade eden Hambolat, 15-26 haziran tarihleri arasında tamamlanması planlanan taramalarda vatandaşlardan evlerine gelen filyasyon ekiplerine gerekli kolaylığı sağlamalarını istedi.

Hatay genelinde 3.338 hane seçildiğini ve her hane için 2 adet yedek hane belirlendiğini söyleyen Hambolat, “Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi, Ülkemizde ilk olarak 11 Mart 2020’de, ilimizde ise 15.03.2020 tarihinde görülmüştür. Hatay olarak, olası bir pandemiye yönelik tüm sağlık kurumlarımızı kapsayacak şekilde planlarımızın hazır olması salgına zamanında ve doğru müdahale edebilme olanağı sağlamıştır. Jeopolitik konumuna ve yoğun nüfus hareketliğine rağmen ilimizde önemli düzeyde başarılar elde edilmiştir. Bu başarıların ilimizde sürmesi ve önümüzdeki dönemde yürütülecek hazırlık çalışmalarını planlamak amacıyla Bakanlığımızın ülke genelinde Yeni Koronavirus Hastalığı Seroprevalans Araştırması ilimizde de başlamıştır.

Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda dünyada benzeri olmayan ve ilk olarak yapılacak olan bu araştırmada İl düzeyinde hastalık sıklığını ve geçirilmiş hastalık düzeyini, saptamayı amaçlıyoruz. % 60 asemptomatik seyrettiğini bildiğimiz Yeni Koronavirüs (Covıd-19) Hastalığı için ilimizdeki yaygınlığı tespit etmek, önümüzdeki dönemde il özelinde uygulamamız gereken stratejileri göstermesi açısından büyük önem arz etmektedir.

15-26 Haziran tarihleri arasında yürütülecek araştırma için seçilen örneklem haneler Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından belirlenmiş olup, Hatay genelinde 3.338 hane seçilmiş, her hane için 2 adet yedek hane belirlenmiştir. Belirlenen hanelerin listesi Bakanlığımızca tarafımıza gönderilmiştir.

Çalışma için tüm İlçe Sağlık Müdürlüklerimizde önceden oluşturulan filyasyon ekiplerimiz görevlendirilmiştir. Çalışma kapsamında; belirlenen adreslerden birer kişiden kan numunesi ile burun ve boğaz sürüntü örneği alınacak ve anket doldurulacaktır. Alınan numunelerde kişide aktif veya önceden geçirilmiş bir hastalık varlığı araştırılacaktır. Pozitiflik tespit edilmesi durumunda hastalar ivedilikle tedavi altına alınacak ve olası bulaş engellenmeye çalışılacaktır.

İlimizde Covid-19 salgını kapsamında aldığımız önlemler ve uygulamalar konusunda halkımızın bizlere gösterdiği duyarlılık ve destek için teşekkür eder, bu çalışma kapsamında da ekiplerimize yardımlarını esirgememelerini dileriz” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"