Bu salgın tamamen bitecek!

Yayınlanma Zamanı : 11 Haziran 2020 Saat: 14:44

Bu salgın tamamen bitecek!

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi ve Arsuz’un yetiştirdiği önemli akademisyenlerden biri olan İskender Sayek, ‘Türkiye’de salgın yönetimindeki başarı sağlık çalışanlarına bağlıdır’ dedi. Kontrollü yeni düzende toplu alanlarda maske takmak, elleri sık sık ve doğru şekilde yıkamak ve sosyal mesafeyi korumak gerektiğini hatırlatan Sayek, eski normale dönüş için uzmanların 12-18 ay kadar süre gerekebileceğini ileri sürdüğünü anımsattı.

Aşının mutlaka bulunacağını, ön çalışmaların aşının 8-10 ay içinde kullanılabileceğini işaret ettiğini söyleyen Sayek, “Tarih boyunca dünya birçok salgınla karşı karşıya kaldı. COVID-19 salgını da bunlardan bir tanesi. Virüsün nasıl çıktığı ile ilgili söylentiler sosyal medyada ve bilimsel ortamda çok tartışıldı. Ben, bunun doğal olduğuna inanıyorum. Ancak böyle değilse de, eminim yıllar içinde gerçekler ortaya çıkacaktır. Globalleşen dünyada bir virüsün Çin’in bir köşesinden çıkıp kısa sürede tüm dünyaya yayılması beklenmedik bir şey değil. Ancak ülkelerin buna hazırlıklı olmadıklarını ve gerekli önlemleri almadıklarını düşünüyorum. Erken ve uygun önlemler alan Avustralya, Yeni Zelanda ve İzlanda gibi ülkelerde salgının çok daha iyi kontrol edildiğini görüyoruz. Özellikle neo-liberal politikaların hakim olduğu ülkelerde sağlık sistemlerinin bu yükü kaldıramadığını gördük. Türkiye’nin COVID-19 salgınındaki performansını değerlendirmek için birçok veriye gereksinim var. Şunu söyleyebilirim; bu tür salgınlarda en önemli husus, salgının yayılmasının önlenmesi ve korunmadır. Ben, Türkiye’de daha erken dönemde daha iyi düzeyde önlemler alınabilirdi diye düşünüyorum. Sınırlar daha erken kapatılabilirdi, karantina daha sıkı yapılabilirdi. Örneğin salgının başında, yurtdışından gelenlerin izolasyonu daha iyi yapılabilirdi. Ülke düzeyinde, özellikle de büyük şehirlerde 3-4 haftalık karantina, bu salgını daha hafif atlatmamızı sağlardı. Açıkçası 65 yaş üstü vatandaşları aylarca eve kapatıp AVM’leri hemen açmanın doğru ve etkili bir yöntem olduğundan şüpheliyim. Türkiye’de salgın yönetimindeki başarı sağlık çalışanlarına bağlıdır, ki her biri büyük bir özveriyle ve toplumcu bir anlayışla çalıştılar. Sağlık çalışanlarına da ayrıca teşekkür ederim. Sonuçta bu salgın bitecek. Tamamen normale dönmemizin ne kadar sürede olacağını tahmin etmek mümkün değil. Bu konunun uzmanları, bunun 12-18 ay kadar alacağını ileri sürüyorlar. Bu nedenle, kişisel korunma ilkelerinden vazgeçmememiz çok önemli” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"