Angus ile mücadele İskenderun’u aştı!

Yayınlanma Zamanı : 08 Haziran 2020 Saat: 14:52

Angus ile mücadele İskenderun’u aştı!

Çevre Koruma Derneği İskenderun Şube Başkanı Nermin Yıldırım Kara, pandemi sürecinde İskenderun Limanı’ndan sevkiyatı devam eden angus kokusuyla ilgili artan şikayetleri  dile getirdi. Kokusu ve çevreye yaydığı hastalık nedeniyle bölge halkı tarafından tepkilere yol açan soruna yetkili mercilerden biran önce nihai çözüm getirilmesi gerektiğini ifade eden Kara, bu konudaki toplumsal mücadelenin önemine de dikkat çekti.

“Bölge halkı olarak angusları kabul etmiyoruz”

Yaklaşık 3 yıldır İskenderun’un bir türlü çözülemeyen angus probleminin giderek daha büyük bir sorun haline geldiğini belirten Kara, “Son 3 yılda birçok kurum temsilcisi, sendikalar, STK’lar, ismini sayamadığımız kişi ve kurumlar bu mücadeleye el verdi, gönül verdi. Açıklamalar, imza kampanyaları gerçekleştirdik. Basın mensuplarımız bu konuyu defalarca yazdı. Fakat artık mücadele bu süreci aşmıştır. Nihai çözüm dedik, bölge halkı olarak angusları kabul etmiyoruz dedik. Gerekli altyapı oluşsun istedik. Biz söyledik biz dinledik. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde bu durumun yaşanması haksızlık ve vicdansızlık. Maalesef ‘Artık daha az koku var, koku eskisi gibi değil, hızlı tahliye yapılıyor, et fiyatlarındaki artıştan dolayı önümüzdeki aylarda da devam edecek’ gibi gibi söylemlerle sürecin bu haliyle kalacağı anlaşılmış oldu. ‘Gerek yerel gerekse merkezi idare açısından irade koyma yetkisi olan söz sahipleri konuyu enine boyuna değerlendirmeli dedik, yapısal ve nihai çözüm üretmelidir’ dedik, biz dedik biz dinledik… Bazı mücadeleler var ki bizleri aşıyor. Bu durumu bizim adımıza yetkili kişi ve kurumlar söylemeli. İskenderunlular olarak, angus sorununu taşıyabildiğimiz en üst noktaya getirdik. Modernevler, Sakarya, Akbağlar, Güzelçay mahallelerinde oturan insanlar, vinç seslerini, koku ve sinek şikâyetlerini bizlere yüzlerce mesaj atarak iletiler. Bu toplumsal mücadeleyi birlikte yapmazsak başarılı olmayız. Amma velâkin İskenderun halkına reva görülen durum bu imiş” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"