MS’in farkında olun!

Yayınlanma Zamanı : 29 Mayıs 2020 Saat: 10:33

MS’in farkında olun!

İskenderun Gelişim Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara; ‘Dünya Multiple Skleroz(MS) Günü’ kapsamında yaptığı açıklamada, görme kaybı, denge kaybı, tek taraflı uyuşma gibi şikâyetlerle ortaya çıkan hastalığın düzenli takip ve tedavilerle kontrol altına alınabileceğini söyledi. Ataklar halinde gelişen bu hastalıkta erken teşhisin önemini vurgulayan Kara, bu hastalığın erkeklere oranla kadınlarda iki kat fazla görüldüğüne dikkat çekti.

Multiple Skleroz belirtileri nelerdir?

MS hastalığının, daha çok genç yaşlarda ortaya çıktığını söyleyen Nöroloji Uzmanı Dr. Atilla Kara, “Beyin ve omurilik hastalığı olan Multiple Skleroz (MS), daha çok 20- 40 arası genç yaş grubunu etkilemektedir. Hastalarda en sık; görme kaybı, denge kaybı, tek taraflı uyuşma, idrar kaçırma, kuvvet kaybı gibi nörolojik bulgular görülmektedir. Ayrıca bacaklarda güçsüzlük gibi yakınmalar da ortaya çıkabilmektedir. Ataksız veya ataklar şeklinde seyreden MS, başlangıçtan itibaren sinsice ilerleyebilmektedir. Hastalığın seyri ve şiddeti, hastadan hastaya göre değişebilmektedir. Bu belirtiler görülüyorsa, mutlaka uzman hekime başvurmak gereklidir” dedi.

“MS Hastalığı kalıcı hasarlara sebep olabilir”

Erkeklere oranla kadınlarda iki kat daha fazla görülen MS Hastalında erken teşhisin öneminden söz eden Uzm. Dr. Atilla Kara, “MS Hastalığı, düzenli takip ve tedavilerle kontrol altına alınabilmektedir. Atak geçiren hastalara uygulanan ve yaşam kalitelerini arttıran yeni tedavi yöntemleriyle, olumlu sonuçlar alınmaktadır. Bu nedenle MS hastalığının tedavisine erken dönemde başlamak önemlidir. MS Hastalığı tedavi edilmezse, kalıcı hasarlara sebep olabilir” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"