Covid-19 mücadelesinin İskenderunlu yardım melekleri

Yayınlanma Zamanı : 15 Mayıs 2020 Saat: 12:57

Covid-19 mücadelesinin İskenderunlu yardım melekleri

İskenderun Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, ürettiği hem cerrahi maske hem de N95 maske makinesi ile üretime başladı.  Dakikada 50 cerrahi, 60 adet de N95 maske üretebilen iki makinenin tamamını yapan İskenderun Mesleki Teknik Anadolu Lisesi AR-GE merkezi öğrencileri, kendilerine destek veren herkese teşekkür etti.

Okul Müdürü Yusuf Yıldırım ve Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan ‘ın da eşlik ettiği toplantıda, Sağlık Bakanlığı Tıbbı Cihaz Yönetmenliği’ne uygun üretilen makinelerin 12 metre uzunluğunda birbirine entegre 6 üniteden oluştuğu belirtildi.

Öğrenciler, cihazlarla ilgili şu teknik bilgileri paylaştı;

Cerrahi Maske makinası; Kontrol paneli üzerindeki yazılımın tamamı Türkçe olan makineye 3 fazlı ‘Asenkron Motor’ ile hareket veriliyor. Hem termik hem de ultrasonik kaynatma özelliği bulunan cerrahi maske makinesinde küçük, orta, büyük ve ekstra büyük gibi farklı ölçeklerde maskeler üretilebilecek. Sağlık Bakanlığı Tıbbı Cihaz Yönetmeliği ve TS EN 14683 standardına uygun üretilen maske makinesi ultraviyole hijyenik sistem üretim özelliğine sahip olup, dakikada 50 maske üretebiliyor.

N95 Maske makinası; Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği ve TS EN 149 +A/Temmuz 2010 standardına uygun üretilen N95-FPP2 maske makinesi de birbirine entegre 6 üniteden oluştu. Toplam uzunluğu 12 metre olan makinede kontrol paneli üzerindeki yazılımın tamamı Türkçe. Diğerinde olduğu gibi 3 fazlı ‘Asenkron Motor’ ile hareket verilen makine hem termik hem de ultrasonik kaynatma özelliğine sahip. Ultraviyole hijyenik sistem üretim özelliğine sahip N95 maske makinesi, dakikada 60 FPP2 standardında küçük, orta, büyük ve ekstra büyük gibi farklı ölçeklerde maskeler üretilebilecek.

“Üretmekten mutluluk duyuyoruz”

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer de, Covid-19 ile mücadele sürecinde meslek liselerinin üretim kapasitesini harekete geçirdiklerini hatırlatarak,” Üretilen her iki makinenin tamamının tasarım ve üretimi İskenderun Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirildi. Bu süreçte ihtiyaç duyulan makineleri mesleki eğitim olarak üretebilmek ve hizmete sunabilmekten büyük mutluluk duyuyoruz” derken, emeği geçen herkese teşekkür etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"