Corona hakkında bilinçlenmek, tedbir almak kadar önemli!

Yayınlanma Zamanı : 20 Mart 2020 Saat: 16:05

Corona hakkında bilinçlenmek, tedbir almak kadar önemli!

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi(MKÜ) Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Tayibe Bal, dünyayı tehdit eden Koronavirüs (Covid-19)’ün çok ciddi bir hastalık olduğunu belirterek, devletin aldığı tedbirlere uymanın önemine dikkat çekti. Hastalığı yenmede halkın bilinçli davranmasının da tedbirler kadar önemli olduğunu vurgulayan Bal, vatandaşlara zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmamalarını önerdi.

‘Maske tek başına koruyucu değil’

Dünyanın kritik bir dönemden geçtiğini ifade eden Dr. Tayibe Bal, “Bu hastalığın semptomlarına baktığımızda normal gripten biraz daha farklı olarak dinmeyen ateşe eşlik eden öksürük ve nefes darlığıdır. Ateşi üç gün içinde kontrol altına alınabiliyorsa yüksek olasılıkla mevsimsel griptir, ama üç günden fazla devam eden özellikle dinmeyen ateş varsa en yakın aile sağlığı merkezlerine veya hastaneye başvurmaları gerekiyor. Salgınla mücadele etmede en önemeli şey hijyen, temizliktir, sabunla el yıkamadır, kirli ellerle yüzde dokunmamaktır. Suya sabuna ulaşamayacağımız yerde el dezenfektanlar kullanılmalıdır.  Maske takmak iyi ama, maske tek başına koruyucu değildir. ‘Maske takınca başka önlem almama gerek yok’ gibi bir algı var, bu doğru değil. Yüksek risk grubunda olanlar, yurt dışından gelenler 14 gün kuralına uyup evde ayrı bir odada kapısını kapalı tutup penceresini arada açıp havalandırmalıdır. Evde başka bir odaya geçme ihtiyacı varsa  maske takması gerekir ama mümkün olduğunca kendisini izole etmeli odadan dışarı çıkmamalıdır”  dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"