Mesleki eğitimde, sanayi altyapısını güçlendirecek proje

Yayınlanma Zamanı : 11 Mart 2020 Saat: 15:05

Mesleki eğitimde, sanayi altyapısını güçlendirecek proje

İskenderun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığıyla, DOĞAKA 2019 Yılı İmalat Sanayisine Yönelik Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında desteklenen ‘Benim Okulum Benim Sanayim” projesi açılış toplantısı gerçekleşti

İTSO’da düzenlenen proje tanıtım toplantısında, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, İskenderun OSB Başkanı Ayhan Tosyalı, Hatay İl Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Yüksel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kemal Köseoğlu, DOĞAKA İzleme ve Değerlendirme Birimi Uzmanı Menal Zübarioğlu, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Yusuf Yıldırım, sanayiciler ve iş dünyası temsilcileri, Esnaf Oda Başkanları, müdür yardımcıları ile davetliler katıldı.

Bölgenin kalifiye eleman ihtiyacı karşılanacak

Proje hakkında bilgiler veren Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Yusuf Yıldırım, proöenin iştirakçilerinin Tümay Makina, Kahraman Sarsılmaz Makina ve Yıldırım Ahşap firmalarının olduğunu belirterek, “Projede kapsamında, İskenderun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine CNC Torna Simülasyon, Pnömatik – Elektropnömatik, Otomatik Kumanda, CNC Plazma Kesim, Kaynak Simülasyon ve 3D Akıllı Yazıcı laboratuvarları kurulacaktır. Laboratuvarlarda İTSO ve iştirakçiler bünyesinde çalışanlara teknolojik gelişmelere paralel Otomasyon, CNC Kodlama, 3D üretim, Plazma Kesim, makina bakım onarım eğitimleri verilecektir. İskenderun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri de bu eğitimleri alarak bölgenin kalifiye eleman ihtiyacını karşılamada önemli rol üstleneceklerdir” dedi.

Mesleki eğitim kurumları ve sanayi işbirliği artacak

Sanayi devi ülkelerin, mesleki okullaşmaya önemli ölçüde yatırımlar yaptığını, bu kapsamda sanayi şehri İskenderun’da hayata geçecek olan bu projeyi önemsediğini söyleyen İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz; “Günümüzde hızlı bir değişim ve dönüşüm yaşanan dünyada, bilim ve teknoloji alanlarındaki ilerlemeler, sanayinin yüksek nitelikli insan gücüne duyulan ihtiyacı artırmıştır. Sanayi kuruluşları, çalışanlarının mesleki tecrübe, bilgi ve becerisine ek olarak, teknolojinin yakından takip edilmesini ve yenilikçi metotların benimsenmesini, temel şart olarak talep etmektedir. “Bilindiği üzere, mesleki eğitimin temel amacı endüstrinin ihtiyaç duyduğu nitelikte bireylerin yetiştirilmesidir. Ayrıca mesleki eğitim kişilerin, pratik deneyim ve pratik problem çözme yeteneğini geliştirmekte, nitelikli iş gücü ve uzmanlık vasıfları kazanmasında büyük rol oynamaktadır. Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından, mesleki ve teknik eğitimin özendirilmesi ile niteliğinin artırılması amacıyla, çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalardan biri olarak, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı, 2019 Yılı İmalat Sanayisine Yönelik Mesleki Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında, Benim Okulum Benim Sanayim projesi bölgemizde hayata geçirilecektir. Projesinin temel amacı, mesleki eğitim kurumlarının sanayi ile arasındaki işbirliğini artırmak, imalat sanayisinin ihtiyaç duyduğu eğitici personel, usta öğretici, çırak ve öğrenci yetiştirilmesini sağlamak ve yenilikçi üretim yöntemlerine uygun mesleki eğitim altyapısını oluşturmaktır. Ben de, teknik ve mesleki eğitimin geliştirilmesi amacını taşıyan bu projenin, çok önemli olduğuna inanıyorum. Değerli katkılarından dolayı, Sayın Kaymakamımıza, Sayın Belediye Başkanımıza, Hatay İl Milli Eğitim Müdürümüze, İskenderun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’na, proje iştirakçileri olan Tümay Makine, Sarsılmaz Makine ve Yıldırım Ahşap’ın kıymetli yetkililerine teşekkür ediyor, emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Projenin yüzde 90’ı DOĞAKA’dan

Proje Koordinatörü Ruhi Başar, projenin mali yapısı ile ilgili teknik bilgiler verdikten sonra, söz alan Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı İzleme ve Değerlendirme Birimi Uzmanı Menal Zubarioğlu da, “Ajansımız ile ilgili Mali Destek programı kapsamında İskenderun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından yürütülen, “Benim Okulum, Benim Sanayim’ başlıklı projeyi başarılı bulmuştur ve 29.08.2019 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Projenin uygulama süresi 12 ay olup, bütçesi 475.687 TL.dir. Bütçenin Yüzde 90’ına tekabül eden 428.115 TL. ajansımız tarafından finanse edilecektir” dedi.

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden ile İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı da ‘Benim Okulum Benim Sanayim” projesi tanıtım toplantısında söz alarak, projenin bölge ekonomisine hayırlı olması temennisinde bulundu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"