Hatay’ın Yaşayan Hazinesi’ne Cumhurbaşkanı’ndan ödül

Yayınlanma Zamanı : 13 Şubat 2020 Saat: 12:32

Hatay’ın Yaşayan Hazinesi’ne Cumhurbaşkanı’ndan ödül

Her ülkenin gelenek ve göreneklerindeki kültürel zenginliğini yansıtan “Yaşayan İnsan Hazineleri” listesinde yer alan 86 yaşındaki Hatay’ın ipek ustası Hasan Büyükaşık, ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2019 yılında yapılan değerlendirmede,  UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi gereğince hazırlanan Kültürel Miras envanter çalışmasına göre belirlenen geleceğe aktarılan mirasın temsilcilerinin yer aldığı listede Türkiye’den 29 kişi ve bir topluluk yeraldı.

Harbiye Gümüşgöze Köyü’nde doğan ve 7 yaşından itibaren ipek böcekçiliği ve dokuma işiyle uğraşan Büyükaşık, kültürel mirasın korunması ve geleceğe aktarılmasına sunduğu katkılarla Türkiye’nin Yaşayan İnsan Hazinesi gibi değerli ödüle layık görülen Hasan Büyükaşık, ödülünü Ankara’da düzenlenen törende Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinden alırken oldukça heyecanlandı.

Babasından devraldığı mesleğini kendi çocuklarına da aktaran, 2011 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi tarafından hayatının anlatıldığı “Büyükaşıklar” Belgeseli çekilen Hasan Büyükaşık’ın kendi evinde, geleneksel yöntemlerle zanaatını gerçekleştirdiği öğrenildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"