Yaşama ‘Merhaba’ demek için yapacağınız şey belli!

Yayınlanma Zamanı : 10 Şubat 2020 Saat: 15:19

Yaşama ‘Merhaba’ demek için yapacağınız şey belli!

Sağlık Sen İskenderun Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Tuba Bilge, Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, sigara kullanımının en önemli ‘Önlenebilir’ ölüm nedeni olduğunu söyledi. ‘ALO 171’ sigara bırakma danışmanlık hattının yanısıra, bir çok hastanede de sigara bırakma polikliniklerinin ücretsiz hizmet verdiğini hatırlatan Bilge, yaşama ‘Merhaba’ demek için sigarayı bırakın” çağrısı yaptı.

İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen en önemli unsurlardan birinin sigara olduğunu belirten Bilge, “Dünya Sağlık Örgütü tarafından sigara ile mücadele kapsamında 1987 yılından bu yana 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak anılmaktadır. Sigara kullanımı akciğer kanseri, kalp hastalıkları ve KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) olmak üzere diğer kanser türlerinin oluşumunda önemli etkendir. Sigara kullanımı en önemli ‘Önlenebilir’ ölüm nedenidir. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir alışkanlıktır. Tütün ürünleri tüketimini azaltarak başta kanser olmak üzere birçok hastalığın oluşturduğu zararlar önlenebilir. Sigarayı bırakma ile ilgili mücadele çalışmaları dünyada ve ülkemizde hızla devam ediyor. Bu bağlamda birçok hastanemizde sigara bırakma poliklinikleri ücretsiz hizmet veriyor. Protokol danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra, ‘ALO 171’ sigara bırakma danışmanlık hattı sigarayı bırakmak isteyenlere hizmet vermektedir. İskenderun Sağlık Sen olarak 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma gününde sizleri sigara bırakmaya davet ediyor; ‘Yaşama Merhaba’ demenizi diliyoruz. Sigarayı bırakmakla asıl kazancınız sağlığınız olacaktır!” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"