Kültürel Mirası Koruma Derneği de var artık!

Yayınlanma Zamanı : 16 Ekim 2019 Saat: 10:39

Kültürel Mirası Koruma Derneği de var artık!

Arkeolog-Konservatör Kenan Yurttagül’ün başkanlığında kurulan Antakya Kültürel Mirası Koruma Derneği (AKM-Der)’nin açılışı törenle yapıldı.

Kültür-sanat alanında yurt içinde ve yurt dışında faaliyet göstermeyi hedefleyen AKM-Der’in Mimarlar Odası avlusunda düzenlenen açılış kokteyline Kanada Büyükelçisi Maslahatgüzarı Stephanie Duhaime, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin, Hatay Mimarlar Odası Başkanı Mustafa Özçelik, Hatay Diş Hekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin, STK ve Oda başkanları katıldı.

Dernek Başkanı Kenan Yurttagül, Antakya ve çevresindeki somut/ somut olmayan eserlerin, birikimlerin, kültürel mirasın araştırılması, tespiti, belgelenmesi, korunması için çalışacaklarını belirterek, “Kültürel mirası doğal çevre mirasından ayrı görmeksizin sanat eserleri, zanaat ürünleri, kültürel eserler, fauna, flora ve jeolojik numunelerden kalıcı koleksiyonlarla müze ya da müzeler kurmayı hedefliyoruz. Kültürel mirasın korunması için bir bellek oluşturacağız. Ortak kültürel miras konusunda farkındalığın artırılması için çalışacağız. Savaş, göç ve afetler sonrasında yok edilen somut veya somut olmayan kültürel değerlerin izini sürerek toplumsal barışı destekleyen faaliyetler düzenleyeceğiz” diyerek, hedeflerini anlattı.

Kenan Yurttagül’ün başkanlığındaki derneğin kurucuları arasında  Dr.Tuba Parlar, Zerrin Özel, Gizem Uzun, Reşat Kuseyrioglu, Fikret Kıvanç Sabuncu ve Deniz Tabaklar yer aldı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"