PayasSTEM’in dâhisi TEKNOFEST’in finalisti

Yayınlanma Zamanı : 10 Eylül 2019 Saat: 14:29

PayasSTEM’in dâhisi TEKNOFEST’in finalisti

PayaSTEM Merkezi’nin küçük dev adamı Can Kağar, bu sene ikincisi düzenlenen dünyanın en büyük ikinci havacılık festivali Teknofest İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde finale kalmayı başardı. Uçan araba tasarımı ile ileri kategoride 161 yarışmacı arasından ilk on yarışmacı arasına girerek finale kalmayı başaran Kağar, lisans ve lisansüstü öğrencilerin başvuru yapabileceği kategoride yarışan tek ortaokul öğrenci oldu.

Estetik tasarımı, çevre dostu teknolojisi ve yaratıcı güvenlik önlemleri ile fark yaratan uçan arabasına Umay adını veren Can Kağar, “Uçan araba tasarım sürecinde birçok yeni bilgi öğrendim. Uçan arabamı tasarlarken doğadan ilham aldım. Uçan arabama UMAY adını verdim. Umay Ana, Türk Mitolojisi’nde çocukları koruyan tanrıçanın adı. Ben de aracımı tasarlarken yolcu güvenliğini ön planda tutarak trafikte oluşabilecek can kayıplarını en aza indirmeyi ve trafik sorununa çözüm bulmayı hedefledim” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"