Gastronomide bölge planlaması yolda

Yayınlanma Zamanı : 28 Ağustos 2019 Saat: 13:02

Gastronomide bölge planlaması yolda

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa ve Hatay’ın tarih, inanç ve kültür turizminin yanısıra mutfaklarıyla ilgili de ortak bir çalışma içerisinde olduklarını açıkladı. Bölge illerinin değerlerini ön plana çıkaracak ve turizm potansiyelinin paylaşılmasını sağlayacak ortak planlamayı TÜRSAB ve Kültür Turizm Bakanlığı işbirliğiyle hayata geçireceklerini ifade eden Ünal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da sıcak baktığı bu fikirle şehirlerin birbiriyle değil, farklı ülkelerin şehirleriyle yarışacağını ifade etti.

Mahir Ünal, Hatay ziyaretinde Payas Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi ile Payas Kalesi’ni de gezmişti.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünal’ın Kahramanmaraş’ta iş insanlarıyla bir araya geldiği toplantıda, şehirlerin gelişimi açısından önem taşıyan planlamayla ilgili yaptığı açıklama şöyle:”Göbeklitepe, Zeugma ve Kahramanmaraş’taki Germenicia Antik Kenti… Bu bölgedeki turizm akışının niteliğine baktığımız zaman deniz, kum, güneş turizmi değil, inanç, tarih, kültür turizmi… Yani Kapadokya, Göbeklitepe ve Gaziantep’te böyle bir nitelik söz konusu. Şimdi hem TÜRSAB ile hem Kültür Turizm Bakanlığı ile bir çalışma gerçekleştirerek Kapadokya’yı da içine alan, Şanlıurfa’yı, Gaziantep’i, Kahramanmaraş’ı, hatta belki Hatay’ı da içine katacak olursak, burada geniş bir planlama yapmak istiyoruz. Hem mutfakları açısından Kahramanmaraş, Gaziantep, Hatay’ın hem de tarih, inanç ve kültür turizmi açısından bölgenin ortak planlamasını yapmayı düşünüyoruz. Bunu iki gün önce Cumhurbaşkanımızla paylaştık. Cumhurbaşkanımız da son derece sıcak baktı. Hep konuştuğumuz bir şey vardı, bizim rakibimiz Gaziantep, Şanlıurfa, Nevşehir ve Hatay değil. Tam tersine, onlar bizimle birlikte iş birliği yapacak paydaşlar. Bizim rakibimiz neresi olabilir? Bizim rakibimiz, daha çok yurt dışında başka ülkelerin şehirleridir. Çünkü hep ne diyoruz? ‘Dünyada ülkeler değil şehirler yarışacak.’ O yüzden Kahramanmaraş rakip olarak kendisine Gaziantep’i değil, başka bir şehri seçmeli ve görmelidir. İnşallah turizm anlamında da ciddi bir bölgesel kalkınma planlıyoruz. EXPO’yu da bunun taşıyıcılarından birisi olarak görüyoruz.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"