Bu hastalığa dikkat! Aşısı yok!

Yayınlanma Zamanı : 26 Ağustos 2019 Saat: 14:12

Bu hastalığa dikkat! Aşısı yok!

İskenderun Gelişim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gözde Kır, hava değişimiyle birlikte, çocuklarda çok sık görülen ve bulaşıcı bir hastalık olan el, ayak ve ağız hastalığı hakkında önemli bilgilendirmede bulundu. Bu hastalıktan korunmada en etkili yöntemin hijyen kurallarına dikkat edilmesi olduğunu söyleyen Kır,  sonbahar aylarında da görülme sıklığının arttığını ifade etti.

El ayak ve ağız hastalığının, ateşle beraber; el ve ayak içlerinde, ayak tabanında, gövdede ve ağız içinde ortaya çıkan ağrılı ve kaşıntılı olabilen içi sıvı dolu kırmızı döküntülerle görüldüğünü belirten Gözde Kır, “El, ayak ve ağız hastalığı; enterovirüs denilen bir grup virüsün yaptığı, 1 ile 10 yaş arasında çocuklarda görülen, özellikle; yoğun olarak ellerde ayak tabanlarında, kalçada, ağız çevresi ve içinde sulu döküntüler çıkması ile seyreden bir hastalıktır. El, ayak ve ağız hastalığı, ateş ve nezle sonrasında ortalama bir hafta süren döküntülerin ardından kendiliğinden iyileşir. Yaz mevsiminde aralıklı salgınlar görülebilmekle beraber, sonbahar aylarında görülme sıklığı artar. Bu hastalık, oldukça bulaşıcıdır ve aynı hastalığı taşıyan çocuklara temasla bulaşır ve yine havuz sularının yutulması ile de bulaşma çok sık görülmektedir. Özel bir tedavisi olmayan el ayak ağız hastalığı için kaşıntı giderici ilaçlar verilebilir. Hastalığı geçiren ve önleyen bir aşı yoktur. Hastalığın bulaşmaması için;hijyen kurallarına uyulması ve düzenli el yıkamak çok önemlidir” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"