Amik Ovası’na bereket akıyor!

Yayınlanma Zamanı : 10 Ağustos 2019 Saat: 10:50

Amik Ovası’na bereket akıyor!

Türkiye’de en verimli ve bereketli toprakların bulunduğu Hatay’daki Amik Ovası’nda zirai arazilerin ihtiyacı için su verilmeye başlandı. Tahtaköprü Barajı Yükseltme İnşaatı dolayısıyla, Amik Ovası’nda 1. ve 2. ürün için gerekli sulama suyu ihtiyacı Kılavuzlu Ana Kanalı vasıtasıyla Ceyhan Nehri’nden karşılanıyor.

Suyun etkin ve etkili kullanımı için DSİ 6. ve 20. Bölge Müdürlükleri’nin koordineli bir çalışma yürüttüğünü belirtilen DSİ Adana 6.Bölge Müdürlüğü’nün konuyla ilgili açıklaması şöyle: “Hatay Tahtaköprü Barajı Yükseltme İnşaatında belirlenen program gereği eski dolusavak ünitesinin kırılması ile su minimum kotun altına indirilmiştir. Amik Ovasında 1. ve 2. Ürün için gerekli olan sulama suyu ihtiyacı ise Kılavuzlu Ana Kanalı vasıtasıyla Ceyhan Nehri’nden karşılanacaktır. Kılavuzlu Ana Kanalı su kaynağı Kılavuzlu Barajı olup toplam uzunluğu 106 km’dir, bunun 86 km’si kaplamalı beton formundadır. Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay illerinde toplamda 1 Milyon dekar sulama suyu temin eden bu kanalda 6 km tünel mevcuttur. Bugün itibariyle Amik Ovasında (Kırıkhan Sulama Birliği Sahasında) su ihtiyacı için su verilmeye başlanmıştır. Suyun etkin ve etkili kullanımı için DSİ 6. (Adana) ve 20. (Kahramanmaraş) Bölge Müdürlükleri koordineli olarak çalışmalarına devam etmektedir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"